Archive for май 19th, 2010

май 19 2010

На рафтинг в Индия (река Каменг)

Как мислите, дали на този свят има места, които още не са открити? Може би няма, но все ми се струва, че днешният разказ е истински откривателски и пионерски (в американския смисъл). Във всеки случай ще видим как е минал първият в историята рафтинг по река Каменг в Индия. Приятно четене:

На рафтинг в Индия (река Каменг)

Ще ми разправя Дебасис от Колката, че в Индия нямало диви слонове!

А този?

Който изплува посред нощ от реката и се провря между палатките разпънати на не повече от метър една от друга, преди се скрие в привидно непроходимата джунгла. Без да закачи разпръстраните по тясната плажна ивица каяци, рафтове, такъми, неопрени и провизии.

Във всеки случай е успял да изкара акъла на спящите в най-близките до стъпките му палатки – Гай и Роб. Гай отчаяно се опитвал да се измъкне от едноместната си палатка от страната без цип, а Роб изскочил със светещ челник на главата, погледнали се със слона в очите и „балгоразумно се разотишли в противоположни посоки“. Бързешката! Ще рече, слонът е бил допълнително подразнен или уплашен, освен че е бил изненадан на обичайното си място за преплуване на реката да завари действащ къмпинг. Моята палатка беше последната в редицата нагоре по течението и спокойно би могла да бъде потъпкана цялата, ако у слона не бе надделяло джентълменското чувство и не бе заобиколил през шубраците. Гъсти, бодливи и много стръмни. Аз не бих пробвал да мина оттам даже и с мачете. Всъщност докато се разбудя и осъзная, че шумът откъм главата ми не е предизивкан от свличащи се морени, а откъм краката ми се носи глъч от разбудени и развълнувани рафтери, и изскоча да видя и аз каква е суматохата, слонът беше потънал в непрогледен марк и можеше да бъде проследен само слухово по отдалечаващите шум от пращящи клонища. Но на сутринта се отби отново да ни навести и огледа на дневна светлина. И ние – него. А дали е същият слон? Абсолютно! – твърди Гай – толкова отблизо огледах задника му, че няма как да го сбъркам.

From India 2007: Kameng First Descent

Срещата със слона се случи последната нощ на 6-дневна рафтингова експедиция, първа по рода си по река Каменг в източноиндийския щат Аруначал Прадеш. Ноември 2007. Пясъчната ивица, върху която се бяхме сместили на бивак беше първата в над 20-километров участък на пълноводно ждрело с много бързеи и никаква възможност за отстъпление. Няколко часа по-надолу скалите се разтвориха и реката се разля в широка долина по пътя си към Брахмапутра. Където ни чакаше непалският автобус да ни прибере с лодките и да потеглим обратно към цивилизацията. Шофьорът беше изключиетлно умел в работата си, но още на отиване ме удивяваше с навика си на всяко ключово кръстовище да спира точно пред указателната табела и да пита за посоките. Докато не осъзнах, че просто е неграмотен.

май 19 2010

До Румъния по Гергьовден

Пътеписът днес ще ни разведе из Карпатите – из туристическите и не чак толкова места на Румъния. Водач ще ни бъде Юлиян. Приятно четене: До Румъния по Гергьовден Решението през гергьовските дни да посетим Румъния беше взето още когато се разбра, че се събират четири почивни дни. Предварително проучих възможностите за нощуване и избрахме мястото […]