Archive for март 30th, 2010

София – Прага – Берлин лято 2009 (4 – 3): Отново в Берлин

Последната част от разходката из Потсдам – бяхме в Сан Суси и в „обикновения“ Потсдам. Сега ще се върнем в Берлин. Приятно четене:

София – Прага – Берлин лято 2009

второ продължение на част четвърта:

Отново в Берлин

Още малко къщички от Потсдам:

Къща в Потсдам, Германия

А това беше пред една от къщите 🙂

Все ще се намери някой…

Отпътувахме обратно към Берлин.

Единствената цел на тази огромна стена, която наподобява жилищна сграда е да спира шума от влаковата линия и магистралата. Всичко е направено с мисъл, вкус и пари.

Шумоизолираща стена – Берлин, Германия
Шумоизолираща стена

Отвово в Берлин. Град със съвремени и модернистични сгради. Град с огромни и широки улици, по които всички се движат като спазват правилата. Сега си спомних един цитат на Марко Семов за демокрацията: „Кой ви е казал, че в САЩ има демокрация? Там има ред!“ Явно е прав, но не само за САЩ.

мар. 30 2010

Обикновеният Потсдам (част 4 продължение, от София – Прага – Берлин, лято 2009 (4-2)

Продължаваме разходката из Потсдам. Ето началото в двореца Сан Суси. Сега – към нормалния Потсдам. Приятно четене:

продължение на четвърта част:

Обикновеният Потсдам

Стигнахме до колите и ни поведоха. В движение жената продължаваше да прави снимки.

Къща в Потсдам

Пристигнахме в кръчмата.

Както се вижда дървени маси и пейки. В далечината е самата кухня. Спомних си за студенските столове. Тръгваш с таблата по шубера, избираш основно, после нещо за пиене, накрая десерт и се озоваваш на касата. Цените? Обяд за двама с бира и кола около 40 евро.

В тази кръчма имаше два проблема – оси и врабчета 🙂
Първите се опитваха по всякакъв начин да ми изпият колата, а когато тя свърши отидоха на бирата.

Жадни оси.

А вторите явно бяха умряли от глад, защото директно кацаха на масата ни и без да се замислят ядяха варени картофи с майонеза 🙂

Хапнахме добре, въпреки конкуренцията от летящи гладници и с нови сили поехме към „Новите градини“.
По пътя до там обаче се минава през един квартал. Квартал на град от бившото ГДР. Направо не можех да повярвам, че всички тези къщи не са били заменени с панелки.

София – Прага – Берлин лято 2009 (4): Потсдам – първа част

Продължаваме с европейското пътуване на Ивайло. Започнахме с Прага, а за последно бяхме в Берлин. Днес ще се разходим из Потсдам съвсем близо до немската столица. Приятно четене:

част четвърта

Постдам

Здравейте на всички.
Бях стигнал до разходката до Потсдам и Сан Суси.
Събота сутринта щракнах изгледа от стаята, в която бяхме настанени от моя приятел в Берлин.

Улица в Берлин, Германия

Пихме кафе и отпрашихме към

Потсдам.

Целта ни за този ден бяха

„Новите градини“ и замъка „Сан Суси“.

Макар че на моменти ми се струва, че беше вчера това преживяване ето, че не мога да се сетя за колко време пристигнахме. По спомен разстоянието е около 40 км. Да предположим, че за около 1 час сме били там.
Пообиколихме, за да намерим безплатен паркинг. Заключихме колите. Намазаха ми голата кратуна плажно масло и тръгнахме.

Плажно масло за голо теме – Берлин, Германия

Минахме покрай сградата на местния университет, където отново имаше място за много велосипеди.

Паркинг за велосипеди – Потсдам, Германия

Размерите са грандиозни. Както на сградите, така и на парка.

Новите градини (Neue Garten) – Потсдам, Германия

Дворец – Потсдам, Германия

Всичко е много чисто и подредено. Лично мен ме издразни отново липсата на кошчета. Въпреки това пак беше много чисто. Само дето на мен като един много страстен пушач ми се налагаше да си мъкна фаса в ръка в продължение на стотици метри, за да го изхвърля.

Четете по–нататък (има много снимки)>>>