Archive for март 24th, 2010

мар. 24 2010

София — Прага — Берлин лято 2009 (3): Към Берлин

Продължаваме с европейското пътуване на Ивайло. Минахме през Прага и Чешки Крумлов, а днес продължаваме към Берлин. Приятно четене:

София — Прага — Берлин лято 2009

част трета:

Прага – Берлин – Потстдам – Прага

Да продължим, а!? 🙂

В ранната петъчна сутрин на 07.08.2009 г. потеглихме от Прага към Берлин. Там ме чакаше един от най-добрите ми приятели, с който се познавам откакто имам някакви осъзнати спомени.

Уговорката беше като стигна на около 50 км от мястото на срещата да му се обадя да тръгва натам. Срещата беше на една бензиностанция Esso на магистрала 117, веднага след IKEA. Всичко беше вкарано в навигацията и пътуването започна.
Маршутът минава покрай Дрезден. Много е важно като навигацията ви каже „тук завийте наляво!“ да я слушате, а не да зяпате 🙂 Това мое блеене успя да ме свали от магистралата и да вляза в крайните квартали на града.

Магистрала в Германия

Грешката беше веднага поправена и отново се върнах на аутобана.
Малко лирическо отклонение. Като един много запален автофен не мога да пропусна да си кажа мнението за немските пътища. Мнението ми е …. няма какво да кажа! Перфектни, сравнени с нашето бледо подобие на магистрала. Аутобанът ако има знак препоръчителна скорост 130 км/ч означава, че може да караш с колкото колата позволява. Има разбира се отсечки, на които ограничението е 130 км/ч, но там в този момент боядисваха или подстригваха храстите.

Магистрала в Германия

Другото нещо е дисциплината на немския шофьор. Пак на аутобана ми направи впечетление как изпреварвайки ме при скорост над 210 км/ч, другата кола се прибра в дясната лента, макар и за по-малко от 10 сек. и после пак ляв мигач.

O2 World – по пътя в Германия

Към 10.30 ч. бяхме на уговорената среща. Разстоянието от 350 км. беше взето за 2 часа и 10 мин. Средната скорост беше доста висока, но кефът си струваше да бъде платен с по-високия разход на гориво. Чакайки да дойдат с другата кола, за да ни водят до апартамента на Лайпциг щрасе (Българското посолство) се загледах в цените на бензиностанцията. Обикновен бензин беше 1.35 евро, а 1 л. масло Кастрол 0W30 беше 27 евро. Шок и ужас. Но после ми обясниха, че специално маслата по бензиностанциите са на двойни цени. Ако ти се наложи да купуваш оттам явно си на зор и ще платиш. Пазарна икономика 🙂
Приятелят и жена му дойдоха и потеглихме към центъра на града.