Archive for февруари 26th, 2010

февр. 26 2010

По Искърското дефиле(1): Тодоровден в Зимевица

Днес отново ще останем в китната ни родина. Касиопея ще ни разкаже за тазгодишния Тодоров ден. По конете! … приятно четене:

По Искърското дефиле(1): Тодоровден в Зимевица

Макар и с няколко дни закъснение, ще ви разкажа за един Тодоровден в снимки и видео.
След поредните няколко снежни и мразовити уикенди в къщи, душата ми копнееше за малко въздух и емоции сред природата. Намерих и добър повод –

Тодоровден или Конският Великден и традициониите кушии

в цялата страна. След един-два часа тършуване из нета, намерих идеалното място за еднодневна екскурзия. Село Зимевица, традиционна кушия, организирана от община Своге, официален гост, монголският посланик. Идеално!
Ставаме сутринта на вън едно такова слънчево топличко, кафенце, стягаме се бързо, взимаме апаратите, мятаме се на любимото си Тойче 4WD и тръгваме… Бензиностанция, бензин до горе и вече се носим над дупките по околовръстното към отбивката за Нови искър… Там два поста полицаи, гледат си, спират си, но ние си минаваме необезпокоявани и вече се носим към Своге, по завоите на красивото Искърско дефиле. В дясно ни подпира реката – мътна, бурна и пълноводна… Преминаваме през града на шоколадите и няколко километра след това свиваме в ляво и се започва върло изкачване по едно стръмно, змиевидно и тясно пътче.

Минаваме през село Заселе и продължаваме по завоите към

село Зимевица

Малко преди селото виждаме пътче в дясно и по него безкрайна върволица от автомобили, поглеждам нагоре към баира и виждам, къде ще е купона :). Доста е ветровито, но за сметка на това слънчево. Намирам място, паркираме колата и минути след това вече се изкачваме по поляните към мястото на събитието…

От тук нататък вече няма да ви отегчавам с писания, така да се каже: повече снимки -по-малко приказки…
Изглед да добиете представа как е наоколо:

Край село Зимевица – Искърско дефиле

Народът започва да се събира:

Тодоровден (Конски Великден) в село Зимевица – Искърско дефиле

февр. 26 2010

Лондон с Пепеляшка (2)

Продължаваме с фоторазходката на Пепеляшка из Лондон. Започнахме със Сити, а сега продължаваме по Темза. Приятно четене и гледане:

Лондон с Пепеляшка

част втора:

Разходка с корабче по Темза

– реката, която придава особен чар на Лондон.

Лондонското око и Парламентът – разходка с корабче по Темза – Лондон, Англия

През 50-те години тя е била биологически мъртва от многото замърсявания. През 80-те години започва възраждането на реката,на мястото на пристанища и докове се издигат съвременни постройки, така се ражда новият, модерен квартал Докландс с кулата на Кей Канари.

Лондонското сити – разходка с корабче по Темза – Лондон, Англия

Днес повече от 100 вида риби живеят в чистата вече река, дори и чувствителната към екологията сьомга. И предоставя на Лондончани прекрасни възможности за развлечения. А пътуването с корабче по Темза предлага смайващи гледки.

Тауър бридж :

Тауър бридж, Лондон

Тауър бридж – Лондон, Англия

Тауър бридж – Лондон, Англия
Общо 34 Лондонски моста пресичат Темза.