Archive for февруари 23rd, 2010

февр. 23 2010

Един град, една местност, една жена и шест килограма злато.

Днешният пътепис ще ни отведе към един от забележителните градове на новата ни история. Град, дал съществен принос за изграждането на Третата българска държава и , по ирония на съдбата, точно заради това, останал встрани от масовите туристически маршрути. Приятно четене:

Градът е Панагюрище.

Гостувахме на приятели.
Нашите домакини Иван, Гергана и Ралица ни заведоха в

местността Оборище

В градчето почти нямаше сняг, но цялата гора беше бяла. По пътеката забелязахме пресни следи от зайци.

Малката рекичка, покрай която върви пътеката към месността беше заледена, а на места ледът се топеше и разкриваше медночервените и води. Около Панагюрище има много медни находища. На голямото съдържание на мед в почвата се дължал и червения цвят на реката. На разстояние, по цялата пътека има каменни плочи с мисли на велики българи, свързани с априлското възстание и освобождението на България. Преди време някой стрелял по табелите. Сменили ги. Други пък откраднали медните букви от паметника. И тях сменили. Вече не са медни.

За мой срам, бях забравила великите събития случили се на това място. Някога съм знаела, но съвсем ми беше избледняло. Чак когато Иван, започна да разказва, какво той знае от историята започнах да си спомням. А него го бива в разказите. Всички имаме нужда поне веднъж в годината да посещаваме такива места, за да помним, на какви хора сме потомци.

февр. 23 2010

Малко обновление на правилата за публикуване

Знаете, че се отнасям сериозно към правата и желанията на авторите. Знаете, че също толкова сериозно се отнасям и към правилното, четимо и красиво (поне според мен) оформяне на разказите. Пък и сериозно се отнасям, когато някой поиска да препубликува разкази от нашия сайт (не помня да съм отказвал на някого, когато се е свързвал с мен). Като цяло досега не съм имал големи проблеми в това отношение, но един случай от последните дни доведе до лека промяна в условията на публикуване.

Добавени са следните две точки:

• Ако искате да пратите собствения си текст на друг сайт (не нашия) в оригиналната (авторова) версия, ще се радваме, ако споменете, че текстът за пръв път е публикуван на patepis.com.
  • Ако пратите текста си на друг сайт, но с нашето форматиране (корекции, пунктуация, заглавия и т.н.), което сме правили тук, то трябва да се спазва Creative Commons лиценза на нашия сайт (т.е.слагането на линк към източника patepis.com е задължително)

Ето пълните Условия за публикуване

Поздрави: