Archive for февруари, 2010

февр. 28 2010

По Искърското дефиле(2): Седемте престола

Продължаваме с разказа на Касиопея за тазгодишния Тодоровден. Вече бяхме на кушията в Зимевица, а сега ще продължим към манастира Седемте престола и Осеновлаг. Приятно четене:

По Искърското дефиле

част втора:

Седемте престола

Подпомагани от gps-а, то не че много се налагаше, но ей така за спорта пристигнахме на следващото от нашето пътешествие…

Манастир „Седемте престола”:

Манастир Седемте престола

Манастирска черква Рождество Богородично – манастир Седемте престола

Манастир Седемте престола – вътрешен двор и жилищната част

След като разгледахме манастира, глада взе да се обажда и си викаме къде, къде и гледаме една табела: „Чифликъ Ненкови“ на 7,5 км нагоре по пътя имало хапка, пийка, щрауси и други неща… Бях чела в нета за него. Ми няма какво да се маем, метнахме се на колата и газ по серпентините…

февр. 26 2010

По Искърското дефиле(1): Тодоровден в Зимевица

Днес отново ще останем в китната ни родина. Касиопея ще ни разкаже за тазгодишния Тодоров ден. По конете! … приятно четене:

По Искърското дефиле(1): Тодоровден в Зимевица

Макар и с няколко дни закъснение, ще ви разкажа за един Тодоровден в снимки и видео.
След поредните няколко снежни и мразовити уикенди в къщи, душата ми копнееше за малко въздух и емоции сред природата. Намерих и добър повод –

Тодоровден или Конският Великден и традициониите кушии

в цялата страна. След един-два часа тършуване из нета, намерих идеалното място за еднодневна екскурзия. Село Зимевица, традиционна кушия, организирана от община Своге, официален гост, монголският посланик. Идеално!
Ставаме сутринта на вън едно такова слънчево топличко, кафенце, стягаме се бързо, взимаме апаратите, мятаме се на любимото си Тойче 4WD и тръгваме… Бензиностанция, бензин до горе и вече се носим над дупките по околовръстното към отбивката за Нови искър… Там два поста полицаи, гледат си, спират си, но ние си минаваме необезпокоявани и вече се носим към Своге, по завоите на красивото Искърско дефиле. В дясно ни подпира реката – мътна, бурна и пълноводна… Преминаваме през града на шоколадите и няколко километра след това свиваме в ляво и се започва върло изкачване по едно стръмно, змиевидно и тясно пътче.

Минаваме през село Заселе и продължаваме по завоите към

село Зимевица

Малко преди селото виждаме пътче в дясно и по него безкрайна върволица от автомобили, поглеждам нагоре към баира и виждам, къде ще е купона :). Доста е ветровито, но за сметка на това слънчево. Намирам място, паркираме колата и минути след това вече се изкачваме по поляните към мястото на събитието…

От тук нататък вече няма да ви отегчавам с писания, така да се каже: повече снимки -по-малко приказки…
Изглед да добиете представа как е наоколо:

Край село Зимевица – Искърско дефиле

Народът започва да се събира:

Тодоровден (Конски Великден) в село Зимевица – Искърско дефиле

февр. 26 2010

Лондон с Пепеляшка (2)

Продължаваме с фоторазходката на Пепеляшка из Лондон. Започнахме със Сити, а сега продължаваме по Темза. Приятно четене и гледане:

Лондон с Пепеляшка

част втора:

Разходка с корабче по Темза

– реката, която придава особен чар на Лондон.

Лондонското око и Парламентът – разходка с корабче по Темза – Лондон, Англия

През 50-те години тя е била биологически мъртва от многото замърсявания. През 80-те години започва възраждането на реката,на мястото на пристанища и докове се издигат съвременни постройки, така се ражда новият, модерен квартал Докландс с кулата на Кей Канари.

Лондонското сити – разходка с корабче по Темза – Лондон, Англия

Днес повече от 100 вида риби живеят в чистата вече река, дори и чувствителната към екологията сьомга. И предоставя на Лондончани прекрасни възможности за развлечения. А пътуването с корабче по Темза предлага смайващи гледки.

Тауър бридж :

Тауър бридж, Лондон

Тауър бридж – Лондон, Англия

Тауър бридж – Лондон, Англия
Общо 34 Лондонски моста пресичат Темза.

февр. 25 2010

Пътуване до изворите на Мисисипи и Горното езеро

Днешният пътепис ще ни отведе до Средния запад на Щатите – като освен изворите на Мисисипи ще обиколим и Горното езерто от Великите американски езера. Водачще бъде Румяна. Приятно четене:

Пътуване до изворите на Мисисипи и Горното езеро (САЩ, Канада)

1. Чикаго – Омаха

Тръгване: 3 септември, събота, 6 заранта, Чикаго.

След около час и половина-два каране най-сетне успяваме да излезем извън града. Посока – запад. Наоколо – царевица. През следващите дни ще й се нагледаме. То комай целият Мидуест (Средният запад, т.е. територията между Апалачите и Скалистите планини, половината континент на практика) е засят с царевица. Поне на тази географска ширина е така – проверено! Известно време пътят ни върви в близост до канала Илинойс – Мичиган – оня, дето са го копали на времето, за да свържат Големите езера с Мисисипи и да осигурят воден път за транспорт през континента… ама сетне водният транспорт излязъл от мода и каналът останал само като туристическа атракция.
След като излезе човек от Чикаго (което отнема има-няма два часа, ако тръгваш от брега на езерото, примерно от Еванстън, както тръгваме ние),

Илинойс е ужасно скучен щат – царевица безкрай

и няма ни едно баирче да ти спре погледа. Същото важи и за следващия на запад –

Айова,

че там даже и голям град няма. Границата между двата щата минава по Мисисипи. През следващите дни ще я пресичаме няколко пъти, ще я газим, ще я прецапваме… Тук, на нивото на магистралата I-80, по която се движим, не става за прегазване! Голя-а-ама река! Градчето е Дейвънпорт. Пълно е с лодки от най-разен калибър.

Река Мисисипи, САЩ

Кратко обяснение за пътищата и номерата им:

междущатските магистрали са разделени на две категории – изток-запад и север-юг, първите се номерират с четни числа, а вторите – с нечетни; по-главните са с кръгли числа. Тези числа нарастват от запад на изток и от юг на север – така, магистрала номер 1 върви по Тихоокеанското крайбрежие, а 95 – по Атлантическото; номер 94 е най-северната, а номер 10 – най-южната. Ето-на, като ти кажат номера на пътя, бързо се ориентираш къде приблизително се пада. Въпросният път I-80 е един от основните: Ню Йорк-Чикаго-Сан Франциско.

Първа спирка-почивка – Great Sauk Trail rest area.

По магистралите през няколко десетки мили има такива „места за почивка“ (rest area) – паркинг, малка сграда с тоалетна, вода, автомати за газирани напитки и разни дребни закуски. В повечето можеш да намериш и карти на околностите и щата. Специални места са предназначени за естествените нужди на домашните любимци, които са чести спътници в колите.

Продължаваме. С приближаването на западната граница на Айова, теренът малко се поразнообразява – хълмчета, горички. Приятно е. Късно следобед пресичаме следващата щатска граница –

между щатите Айова и Небраска.

И този път тя минава по река – Мисури. Също внушаваща респект с размерите си…

Градът Омаха

е току до източната граница на щата. Първите впечатления са като от униформен американски град – магистрали, трафик, високи сгради в центъра и двуетажни жилищни квартали на голяма площ наоколо… Тази нощ и следващите два дни ще сме тук, на гости у приятели.

Old Market Place в Омаха, САЩ

На следващия ден – разходка из града. Не очакваме нищо особено и може би тъкмо затова ни харесва. На времето в Омаха е имало голямо пазарище за животни – каубоите от Тексас, карайки говедата, предназначени да се превърнат на салам и наденица, са ги продавали в Омаха на прекупвачи, които ги напътствали към големите кланици в Чикаго. Освен на животни, тук се е въртяла и много оживена търговия на едро на всякакви стоки.

От Омаха е започнало строителството на най-голямата железопътна мрежа – Union Pacific, покриваща понастоящем територията на САЩ на запад от линията Чикаго – Ню Орлийнз; та затова градът дълго време е служил като гара-разпределителна на търговията между източните и западните щати. Тази част от града, където е било голямото пазарище, е запазена непокътната, като музей. Интересна е – стари, тухлени сгради с неизменните пожарни стълби, широки плочници.

Друга забележителност – голя-я-ям зоопарк!

Посетихме го – уважаваме роднините!