Archive for януари 5th, 2010

ян. 05 2010

Из Перу, Еквадор и Колумбия (1)

Нещо ме тегли в последните дни към южните морета (Suedsee е немски идиом, който означава „далечни страни“ 🙂 ). Та така и днес ще прочетем първата част на един пътепис из Южна Америка. Авторът почти по принуда излиза в отпуска и, за да не си губи времето, си организира едно импровизирано пътуване из Перу, Еквадор и Колумбия. Малко по-късно ще разберете защо разказът няма собствени снимки, затова взех снимки от Википедията и снимките в разказа са с нейния ГНУ лиценз. А сега: затегнете коланите! Излитаме:

Из Перу, Еквадор и Колумбия

През Атланта към Лима, Гуаякил и Кито

Края на Февруари, решиха да пуснат тези на почасово лей офф, а на много от тези на заплата ни предложиха да си вземем отпуска, така или иначе заводът за една седмица няма да работи.
Събота, последния ден на Февруари се събудих един киселяк, тъпо ми е, убито ми е нещо, и както си пиех кафето изведнъж се разтърсих за евтин двупосочен билет от неделя до другата неделя.

Богота

Може и да изкача някой вулкан или да взема вътрешен полет до Летисия да видя Амазонка и екваториалната гора. В два и половина на другия ден вече карах към Су Фолс, оттам Минеаполис, Атланта и към десет вечерта трябва да съм в Богота.
След като минах чек-ин към четири и нещо сабахлем, ми бибипна селфона, запис от Делта че били сори за ънкънвиниънса за кенсълирания флайт. Дееба и фаготите. Ама на мониторите нищо, тази на чек ин-а казва че полет има.
В Минеаполис се разбра, че става дума за този до Атланта, ама можело да ме сложат в този след час. Рай за дивите животни, там има помещения за пушене на всеки терминал и няма нужда за една цигара да излизам и да минавам пак през секюритито.

Атланта

Както е казал хан Омуртаг, човек и добре да живее, рано или късно прехвърля самолети в Атланта.
Пристигнах около десет, навън вали мокър сняг, почти всички полети кенсълирани, моя не го знам че е към пет и половина следобед а на мониторите са дадени само първите няколко стотин до два и половина часа.
Мотам се, пушим, пак се мотам, пушим, по едно време се сетих, че нямам пътеводител и се разтърсих. На „Е“ терминал (международния) нямаха, казаха ми, че най-голямата книжарница била на „В“, ама и там нямаше (самолета ми излиташе от „Т“, добре се повозих на влакчето), то аз знаех че Колумбия на Лонели Планет е под всякаква критика, ама нямаше нищо, трябваше ми нещо общо за Латинска Америка — я Руф Гаидс, Лонели Планетс, нещо си на Летс Го, Фодорс, Фромерс, Муун Хендбукс, абе каквото и да е.
Е, нямах късмет. Поне знаех, че жената не се притеснява. Като ровех за билети, търсех нещо евтино откъм билети и ограничено откъм Макдоналдс и тя се притесняваше да не потроша много пари, ама като разбра за Колумбия ѝ се оправи настроението, стана една весела и в много добро настроение. Не мога да ги разбера жените и това си е.
След няколко часа се разбра, че полетът ми е кенсълван и че следващият е в други ден (вторник).
Втриса ме. Другата неделя е този на обратно. За какво да бием път за няколко дена? И какво да правим в Атланта? Преди около три години до и от Панама имах на това летище престой от осем часа и на отиване и на връщане. Хич и не отскочих до града. Някой да знае нещо за Атланта, заслужаващо интерес за туриста? Някой да знае за някой отишъл до Атланта да да го разгледа? Благодарско, ама мерси! Едва ли има място дето да предизвиква по-малък интерес. Може би Линкълн, Небраска ама се съмнявам…
Изведнъж късмет! Как пък се сетих! Всичкия ми багаж е с мене, една раница дето няма и петнайсе паунда, питам няма ли нещо дето да лети по-скоро някъде наблизо до Богота?