Archive for юли 15th, 2009

юли 15 2009

Почивка в Шиле – само час от Истанбул

Днес малко ще сменим направлението, за да си направим една кратка почивка в град Шиле, Турция. Абсолютно съм убеден, че не знаете, но Шиле е черноморски курорт — ето начин да видим какво имам оттатък Резово. В Шиле наш водач ще бъде Росица. Приятно четене:

Почивка в Шиле — само час от Истанбул

На крачка от астрономическото лято, юни 2009 г. С група приятели решихме да направим един истанбулски уикенд. За Истанбул се пише много, така че този град ще прескоча. Ще разкажа как в рамките на три дни човек може да си направи живота много интересен, предприемайки кратичко пътуване до черноморския бряг.

Идеята ни дадоха приятели от истанбулската група на www.couchsurfing.com. След закуска с много маслини на терасата на хотела ни в квартал Лалели, взехме трамвая до спирка Еминьоню и оттам към кея, от който тръгва ферито до азиатската гара Юскюдар в Истанбул. Това фери си е форма на градски транспорт, така че билетът струва колкото и този за останалите видове транспорт — 1, 50 лири. Тръгва на всеки половин час. Пътува 20 минути. Ако по някаква причина не можете да си позволите пътуване по Босфора с туристическо корабче, позволете си една-две врътки от европейската до азиатската част на Истанбул с водния градски транспорт! Чудесен изглед към забележителностите на града — Галата, Долмабахче, мостът, съединяващ двете части…

В квартала на гарата Юскюдар беше свежо и мокро от водата, с която турците мият пред дюкяните всяка сутрин. Отбелязахме, че цените тук са доста по-ниски от тези, които се вихрят в европейската част. Взехме билети за Шиле срещу 7 лири на калпак и тръгнахме да търсим чай, вода за из път и плодове.

юли 15 2009

Правила за коментиране

От днес се въвеждат и правила за коментиране:

1. Придържайте се към темата на статията, която коментирате

2. Обиди и непристойно поведение спрямо собствениците (редакцията) на сайта, към авторите, към другите коментиращи, както и към невинни трети (четвърти) лица се маркират като спам.