Archive for май 15th, 2009

май 15 2009

Седмица в Момчиловци

Стига сме хойкали — и в България има хубави места и може да се прекара добре. Нашият доайен — Симеон разказва днес за момите и професорите геолози в Момчиловци и както винаги е точен и искрен. Приятно четене:

Момчиловци

Не помня през последните 20 години да съм пропускал да прекарам поне една седмица в село Момчиловци, Смолянско.
Там мой състудент има етаж от къща с всички удобства.

Тръгваме рано сутринта към 6.00 че да сме там по обяд. Жена ми, наслушала се на съобщения за тежки катастрофи, предложи мотото „Карай бавно, за да стигнеш жив!“. Само че:
-Тази таратайка защо не я изпревариш? Хората, виж как бързо я задминаха!… А вече след Бачково в нанагорнището ме съветва:
-Защо не изпреварваш на пета? Нали е по-бърза скорост?

Спираме само на Нареченски бани заради прочутите големи мекици, които, обаче, са току що привършили… От ресторантчето — как иначе? — ме посреща местен веселяк, с когото вече 15 години споделяме информация за местонахождението — къде да копаем — за ножа на Телемах! Голяма ценност бил. И е тук някъде наоколо.

За Момчиловци има след Роженските поляни два пътя:
-Спускане до Соколовци и после наляво три километра.
-Веднага наляво към обсерваторията и после надолу край чешмата със студената вода към селото.

До чешмата на Роженските поляни винаги спирам.

Жената да се поразкърши и се надиша на най-хубавия в България въздух, а аз да направя кратко проучване в гората как е положението с гъбите. Нарочно не вземам кошница, да не ги урочасам. Но пак няма. Сухо.

На Роженските поляни открай време се е провеждал прочутият събор с надпяване и надсвирване на каба-гайдите. Тодор Живков го беше забранил, че се провежда баш по жетва и робините не трябва да пеят, а да женат.
Друг един президент преди десетина години построи върху стотиците декари хорски ливади кичозни шатри и ресторанти та да се увековечи.
Балканджиите, обаче, не се впечатлиха от подрънкването с китара на „Пени лейн“, и си надуха гайдите.
После пет!! години не се намериха хора и фирми да съборят президентската бутафория, та да могат балканджиите да си косят сеноно, и вадят картофине…

Ако търсите евтина нощувка на две звезди — хотелът на горското е по 18 лева на стая.