Archive for май 13th, 2009

май 13 2009

Пасторална Шотландия, приказен Единбург 2-ра част

Вили публикува днес втора част на разказа ѝ за Шотландия. Ето и началото Пасторална Шотландия, приказен Единбург 1-ва част, а сега и продължението:

Пасторална Шотландия, приказен Единбург

Аз не успях да видя зоологическата градина, за която споменава Лора Нилсен в своя пътепис, но пък бях в

Кралската ботаническа градина

Обичам да бродя по ботанически градини и паркове, затова мисля, че тази определено си заслужава посещението. Представлява почти правилен квадрат и има вход на всяка страна, но със сигурност главният, който е от източната страна, винаги е отворен. Този чудесен парк е страхотна наслада за сетивата и нали се сещате, че просто няма начин да не разкажа накратко и най-вече да не ви покажа нещо от него.

Горещо препоръчвам тази разходка на всеки, който има път към Единбург, особено, ако е през лятото.

В далечната 1670-та год. двама лекари, Андрю Белфор и Робърт Сибълд, близо до „Холируд“ си направили малка градинка за билки за церовете си, най-вече такива, които действат очистително. През 1820-та год. градинката била преместена на сегашното си място и постепенно се разпънала на площ от 31 хектара.
Днес билките са най-малкото, което расте в нея. Освен разни видове дървета и храсти

има и уникални колекции растения от цял свят; алпинеум; розариум; китайски кът — беседка и езерце с водни лилии, плачущи върби и червено китайско мостче; огромни дървета разпъват корони над сочни, ярко зелени, подстригани ливадки; нацъфтели рододендрони предизвикват желание за безкрайни снимки,