Archive for май 8th, 2009

май 08 2009

Пасторална Шотландия, приказен Единбург 1-ва част

Днешният пътепис открива нова страница в нашия сайт — това е първият пътепис, написан в сайта от негов потребител. Поздравления за Виолета и нейния кураж! А тя ще ни отведе в Шотландия. Приятно четене:

Пасторална Шотландия, приказен Единбург

Първото име, което римляните дали на о. Великобритания е „Албион“, заради белите (на латински „albus“) варовикови скали по югоизточното му крайбрежие — мястото, откъдето са проникнали на острова.
А първото, което аз разбрах при пътешествието си из Великобритания миналото лято беше, че там човек винаги трябва да си ходи с чадъра и връхна дрешка. Така както беше насред юли, така температурата падаше на 15—14 С, небето посивяваше тежко, схлупваше се и започваше… да ръси ситно-ситно. Но преди да си се заядосвал на късмета, че си нацелил такова отвратително време, като с магия облаците изчезват, небето става лазурно, всичко започва да искри от свежест, температурата литва нагоре и — хайде пак сваляй якето. Общо взето, този процес се повтаряше почти всеки ден.

Не знам как е през зимата, но

през лятото цяла Велибритания е много зелена.

„Зелените поля на мойто родно място“, (хит на Том Джонс от преди почти 40 години) са истина, да знаете.
Мисля, че ако човек иска да види една страна, трябва да пътува из нея с наземен транспорт, а не да прелита от град на град. Аз предпочитам „на четири колела“ и на някои от снимките ми им личи, че са на скорост и през стъкло.
А знаете ли келтите как наричали тази част от острова, която днес е Шотландия? „Alba“ или „Albany“, което означава „Бели хълмове“. В началото казах, че римляните наричали с подобна дума южната част на Британия. Явно още тогава, въпреки далеч по-малобройното земно население, народите са си заимствували разни думички. Но, чудя се, в случая кой от кого? Може би не съм права, но съм склонна да мисля, че римляните са взели думата от келтите, защото после не възприели тяхното название, а нарекли днешните шотландски земи, които не били римска територия тогава, Каледония. Това станало по времето на прочутия император Цезар. Но да не се отплесвам към древната история на района, а да си дойда на думата.
Минавайки през Великобритания, горе-долу на зиг-заг от юг на север, мога да потвърдя, че като цяло Англия е по-равнинна, а Шотландия е доста по-„нагърчена„.

На север си е направо планинска и богата на езера, за някои от които се носят легенди и даже, знаете, в едно от тях — Лох Нес, се спотайва неуловимо допотопно чудовище. Към Шотландия принадлежат и няколко групи острови: Шетландски, Хебридски и Оркнейските, на които археолозите са разкрили добре запазени следи и артефакти от цивилизация, хиляди години по-стара от римската. Интересен факт, а?