Archive for май 7th, 2009

май 07 2009

От Хисаря до Копривщица по Гергьовден

Честно казано, много се зарадвах, когато получих днешния пътепис. Докато моя милост се натутка да си събере мислите в главата след 3100 км по пътищата на Европа за празниците ще проследим как Светла е изкарала в милата ни родина 6 те почивни дни. А още повече се радвам, защото самият аз редовно ходя и на Хисаря и на Копривщица и още не съм стигал до Старосел. Приятно четене:

От Хисаря до Копривщица по Гергьовден

Тези дни най-сетне ми се отдаде възможност да ида на планина и да се порадвам на зеленина и чист въздух. Що се отнася до планинарството съм си направо новобранец — като се изключи едно екскурзионно в Пирин преди десетина години. Та…записах се за екскурзия с „лек маршрут“ в Средна Гора — от Хисар през връх Богдан до Копривщица.

Хисар ми се видя приятно градче,

пълно със спа-хотели (които си обещахме да посетим при сгоден случай) и хубави градинки, които по това време на годината са изпъстрени с Великденчета, глухарчета и разни други неизвестни за мен цветя. Преди да отпътуваме, похапнахме в ресторант „Национал“, където освен че има прекрасна градина, готвят доста вкусно:)

Събра се групата — петнайсетина души — някои опитни туристи, някои (като нас) леко „пишман-туристи“ и потеглихме. Първа спирка — комплексът „Бяло Камъне“ близо до Старосел.

byalokamune

„Бяло Камъне“ е бивш пионерски лагер на разположен на много живописно място в полите на Средна Гора, доста приятно обновен, с открит басейн, ресторант и приятни бунгала. Препоръчвам:)

На другата сутрин ни отведоха да видим тракийската гробница в Старосел, а от там започна изкачването към хижа „Фенера“ (бивша х. „Орел“) на около 1450 м. Голямо пъхтене падна през гората с тежките раници (моята естествено се оказа най-голяма;)) — но гледката си струваше. В подножието на връх „Козя грамада“ се натъкнахме на още едни останки на тракийско светилище.