Archive for април 10th, 2009

апр. 10 2009

Виетнам: Ханой и Сайгон

Днес Ан Фам отново ще ни заведе във Виетнам и ще ни покаже столицата Ханой и… столицата Сайгон. Естествено оригиналните им имена са Ха Ной и Сай Гон:-) Приятно четене:

Виетнам: Ханой и Сайгон

Ха Ной

Ханой (Ха Ной) е столицата на Виетнам (Виет Нам). Красив, романтичен и старомоден град, със своите тесни занаятчийски улички, които все още носят кокетните имена като Бамбук, Вар, Хартия, Захар, Памук, Гребен, Риба, от времето когато на тези улици се произвеждали и продавали само продуктите, за които подсказват имената им (сравни със софийските Резбарска, Каменоделска и др.:-) — бел. Ст.)

С пръснатите по целия град 16 езера, най-известното от които е Хо Хоан Кием или Хо Гъам.

Храмът на костенурката,

намиращ се в средата на езерото, се е превърнал в символ на Ханой (Ха Ной). Легендата разказва за хилядогодишна костенурка, която живее в езерото, спасила живота на един цар като му подарила вълшебен меч. И царят в знак на благодарност наредил да се построи храм в средата на езерото, в който костенурката да живее в мир. И до ден днешен достъпът до храма е забранен за туристи.