Archive for март 26th, 2009

мар. 26 2009

Виетнам

Всъщност правилно е да се каже Виет Нам или поне така го пише авторката на днешните съвети за пътуване до тази страна. А тя има пълното основание да го пише както искам, защото ми се струва… че много разбира от Виетнам, да знаете!

Е, аз все пак ще ползвам общоприетото в България название на страната, която ще открием днес за първи път на страниците на нашия сайт. Приятно четене:

Виетнам (Виет Нам)

Наръчник на туриста – съвети за оцеляване:-)

Вероятно има добри екскурзии до Виетнам (Виет Нам), организирани в България. Потърсете и ако не намерите, драснете ми един мейл — може пък да реша да нахлуя в туристическия бизнес!

Във всеки случай такива екскурзии с професионални гидове във Виетнам (Виет Нам) има в изобилие. От вас се иска само да стигнете дотам и те ще ви посрещнат и настанят, ще разграфят престоя ви в страната по дни, часове и минути, ще ви раздадат по една шапка в оранжево или друг ярък цвят, за да ви намират по-лесно в тълпата, в случай че се заблудите и се отделите от стадото. И естествено — ще си заплатите за това обслужване.

Аз имам следните житейски стремежи:

• да се изразявам с по-малко думи,
  • да плувам с по-малко пръски и
  • да ползвам по-малко посредници.

За съжаление не мога да ви препоръчам хотели — когато ходя там не ползвам такива, защото имам връзки, предимно роднински 🙂 Но да приемем, че сте намерили къде да отседнете с малко ровене в интернет или този сайт и вече сте на ханойското летище Noi Bai. Разстоянието до града не е никак малко — над 30 км, и можете да избирате между два варианта за придвижване — с такси или с автобус.

Както и в България, още преди да сте излезли от летището, услужливи таксиджии ще ви приканват да ви извозят до града. И за да не бъдете наистина извозени, задължително уточнете цената на цялото пътуване преди да се качите на колите им. Имайте наум, че обичайната сума за тази услуга е 200 000 донга, което грубо възлиза на 20 български лева. Разбира се, те ще приемат вашите долари на драго сърце, но е хубаво да се запасите с малко местна валута чрез обменното бюро на летището.

Автобусът е другият значително по-евтин и сравнително удобен вариант, ако багажът ви е скромен за 20 те дни престой. Автобус номер 7 ще ви откара само срещу 3 000 донга, т. е. 0,30 лв.

Навлизайки в града, освен с климата и часовата разлика трябва да свикнете и с шума, прахта и огромните тълпи от хора на мотори, мотопеди и велосипеди, които се изпреварват и заобикалят без никакъв ред и ползват клаксона по-често от педала на газта. В пиковите часове

улиците на Ханой (Ха Ной)

изглеждат по ето такъв начин:

Местните разделят туристите на два типа: 1. споменатите вече ходещи оранжеви шапки и 2. т. нар. tay ba-lo, което в буквален превод означава западняк с раница. Българският вариант на тази дума е изпадняк.