Archive for март 23rd, 2009

мар. 23 2009

Българските блогъри по Дойче веле вече имат страничка

Вече съм ви споменавал, че радио Дойче веле от известно време има специална рубрика, посветена на българските блогъри. Софийската кореспондентка на радиото Антоанета Ненкова разговаря с блогърите на теми, разглеждани в съответния блог. Някои хора също ръсихме мъдри мисли там;-), като всеки участник препоръчва други познати блогъри, така че, мислете му! вашият ред иде!:-)

(г-жа Ненкова е великолепен събеседник и великолепен професионалист: не знам как го прави, но от интензивен половинчасов разговор успява да получи три-минутен материал, за който твърдя, че няма загуба на информация — говорихме си точно за това, за което става в интервюто)

Рубриката се излъчва в понеделник в поне до момента различен час след новините — досега имаше предавания в 7 сутрин, моето участие беше в 9 сутринта, като в рамките на деня има и повторения.

Рубриката за българските блогове вече е качена и в сайта на радиото — та, можете и там да ни следите.

Гответе се! Всеки от вас може да се появи там:)

Ето и моето участие: Къде пътува българинът днес?

мар. 23 2009

В Египет

Ще разгледаме днес Египет. Най-готиното на тази екскурзия е, че авторът я е спечелил като награда от конкурс. Приятно четене и бъдете яки пътешественици:

В Египет

Сега се настанете удобно, за да ви разкажа моите впечатления от Египет.

Както знаете(ако не, клик Тук) спечелих награда от Pipe и Алма тур — едноседмична почивка за двама в Египет. След кратки колебания, грабнахме куфарите с жената и -Здравей Африка.

След 3-часовия полет кацнахме в Кайро, уаууууу.

Кайро официално е 22 млн. жители,

нищо че в Уикипедия пише, че през 2006-та населението там е било 6 758 581 души. Неофициално всички казват, че в този мегаполис има поне още 2—3 млн. души. Само за миналата година оттам са минали 7 млн. туристи. Летището в Кайро прилича доста на централната гара в София- мръсно и голямо. Има нова част, която я довършват и изглежда доста добре. Първото нещо, което ми направи впечатление в Египет е, че е много светло вечер. Още в самолета, когато прелитахме над Кайро имах чувството, че е ден. За сравнение ще кажа, че когато се прибирахме в България, летейки над София, имах чувството, че летим над тяхната пустиня:) Тези хора и по магистралата в пустинята имаха участъци с улични лампи! Казвам ви, много е светло. Има причина да е така, токът им е супер евтин. Боян(нашият екскурзовод) каза, че на месец тока му излиза до 10 долара и то, ако ползва климатик. Но това е „много“.
Принципно ток в квартира около 80 квадрата е около 5 долара. Водата също е евтина, на месец излиза около 2—3 долара, но не става за пиене. Пие се само минерална вода. Сега след като ви шокирах с тези цени, нека да продължа по темата. Литър дизел излиза около 20 наши стотинки. А бензинът е около 40 стотинки. Говорим за бензин 98—99. Бензин 95, те нямат. Но, не бързайте да се радвате. Колите в Египет са по-скъпи. Чисто нова кола е около 2 пъти по-скъпа от България. А, за втора употреба цената скача до 5 пъти. Целта е да не могат всички да си купят коли, защото ще настане хаос. И без това, там карат като луди. Мога да кажа, че ако някой египтянин дойде в България и се качи на кола, или ще катастрофира или ще го пребият някъде. Почти „същото“ се отнася и за нас. Ако някой се опита да кара там, или сам ще се откаже или ще катастрофира до 5 минути максимум. Принципно първите 30 минути си мислих, че няма да завършим пътуването живи. Пътищата обаче са перфектни. Такова нещо като ДУПКА на пътя, там няма. Няма да видите кръпка на асфалта дори. Същото се отнася й до светофарите-липсват такива, с малки изключения.

Сега за шофирането. Тези хора си имат свои правила на шофиране. Например, как става задминаване на кола вечер. Настигате въпросният автомобил, който ще разминавате. Светвате му няколко пъти дълги! После с клаксона му подсвирвате. Това всичкото явно цели предупреждение, че наближавате и ще предприемете маневра. След това изчаквате автомобила пред вас да отбие в някоя от свободните ленти. Не е задължително това да е лявата лента. Така, след като автомобила отпред е направил място, вие го настигате и малко преди да го задминете си изключвате фаровете! После, някъде около 20—30 метра пред него си ги включвате пак. Първият път, когато това стана си помислих, че ни се прецакаха фаровете. После споделих с шофьора, че ако аз предприема такова изпреварване в България рискувам да се случат следните неща:

1. Светвайки дълги на някой пред мен, рискувам живота си, както и неговия.
  2. Клаксона в България е средство за показване на надмощие и целта е изнервянето на някой, което автоматично води до евентуални резултати от точка 1.
  3. Изгасяйки фаровете си нощем рискувам:
  • да уцеля някоя от милионите дупки и техните събратя, някъде пред мен.
  • да изляза извън пътя.
  • да изненадам шофьора пред мен и той да предприеме нещо, което ще се окаже фатално.

… Вариантите от действието изпреварване биха били много, но последствията щяха да се сведат до едно единствено… ние си го знаем.

Освен този пример за задминаване на автомобил, мога да кажа, че карат винаги по средата на осовата линия, независимо колко платна имат. Това е някакъв техен правилник. Предполагам, че ако нямат фарове ще се оправят, но ако клаксона не им работи, биха имали голям проблем. Всичко на пътя става с клаксон. Това е основата на шофирането там. Чрез него завиват, спират, задминават и каквото се сетите още. Предполагам, че ако изобщо имат изпит за кормуване, в него задължително има част, която касае бибиткането на пътя:) Има много за разказване, но това е едно от нещата, които трабва да видите с очите си, за да повярвате.

Най-нарушаваният знак в Египет