Archive for март 4th, 2009

мар. 04 2009

До Букурещ и назад

Кратката разходка на един русенлия до съседен Букурещ. Приятно четене:

До Букурещ и назад

Незнам кой как е усетил влизането ни в ЕС, но в Русе след 02 януари сериозно се усети. Разликата от преди е в хилядите румънци, които събота и неделя щурмуват магазините по центъра и големите търговски вериги. Впечатление прави до горе пълните колички със стоки и все новите автомобили, с които идват. Рядко можеш да видиш „second hand“ морга с румънска регистрация. И нали с румънците „си го мерим“ в развитието затова, когато приятели ми казаха, че се организира екскурзия до Букурещ реших да се поразходя, а и да проверя „а чем произходит на самом деле“ в Румъния. Като ученик само бях минавал през Букурещ и бях впечатлен от мизерията на централната им жп. гарата, но това беше във вече далечната 1985 г.

Букурещ се намира на 60-тина километра от Русе, така че пътуването беше кратко. Малко преди Букурещ ни „посрещна“ едно поле обсипано с всякакви боклуци, а след това в първите предградия на града се виждаха все хора със силен мургав отенък — все родни познати картинки. Навлизайки обаче в самият град картинката сериозно се промени. Букурещ е известен още като „Малкият Париж“ и има защо. Тия хора са големи франкофони и са изплагиятствали доста от Париж. Имат си мини Триумфална арка, румънско Шанзелизе, паметник на Де Гол и други френско подобни. Всички сгради са в един стил „нео класик“ и са огромни. Добро впечатление прави съчетанието между новото строителство и старите сгради.

мар. 04 2009

Обява: Даниел Панев подарява пътеводители Lonely planet

Ето какво мейлче получих от Даниел Панев:

Поради непредвидени обстоятелства се оказа, че тази и следващата година с приятелката ми няма да можем да пътуваме никъде, а се готвехме за малко пътешествия. В този ред на мисли – оказахме се собственици на актуалните издания на доста гайдове на Lonely Planet и решихме, че е най-добре да ги подарим на някой, който би ги използвал. Моля Ви да погледнете тази http://blog.panev.info/2009/03/04/gifts/ статия в моя блог и ако прецените – можете да я публикувате и тук, където, вярвам, обявата ще има по-голям успех.
Предварително Ви благодаря.

Който иска да ги получи – свържете с Даниел на указания линк