Archive for март, 2009

мар. 26 2009

Виетнам

Всъщност правилно е да се каже Виет Нам или поне така го пише авторката на днешните съвети за пътуване до тази страна. А тя има пълното основание да го пише както искам, защото ми се струва… че много разбира от Виетнам, да знаете!

Е, аз все пак ще ползвам общоприетото в България название на страната, която ще открием днес за първи път на страниците на нашия сайт. Приятно четене:

Виетнам (Виет Нам)

Наръчник на туриста – съвети за оцеляване:-)

Вероятно има добри екскурзии до Виетнам (Виет Нам), организирани в България. Потърсете и ако не намерите, драснете ми един мейл — може пък да реша да нахлуя в туристическия бизнес!

Във всеки случай такива екскурзии с професионални гидове във Виетнам (Виет Нам) има в изобилие. От вас се иска само да стигнете дотам и те ще ви посрещнат и настанят, ще разграфят престоя ви в страната по дни, часове и минути, ще ви раздадат по една шапка в оранжево или друг ярък цвят, за да ви намират по-лесно в тълпата, в случай че се заблудите и се отделите от стадото. И естествено — ще си заплатите за това обслужване.

Аз имам следните житейски стремежи:

• да се изразявам с по-малко думи,
  • да плувам с по-малко пръски и
  • да ползвам по-малко посредници.

За съжаление не мога да ви препоръчам хотели — когато ходя там не ползвам такива, защото имам връзки, предимно роднински 🙂 Но да приемем, че сте намерили къде да отседнете с малко ровене в интернет или този сайт и вече сте на ханойското летище Noi Bai. Разстоянието до града не е никак малко — над 30 км, и можете да избирате между два варианта за придвижване — с такси или с автобус.

Както и в България, още преди да сте излезли от летището, услужливи таксиджии ще ви приканват да ви извозят до града. И за да не бъдете наистина извозени, задължително уточнете цената на цялото пътуване преди да се качите на колите им. Имайте наум, че обичайната сума за тази услуга е 200 000 донга, което грубо възлиза на 20 български лева. Разбира се, те ще приемат вашите долари на драго сърце, но е хубаво да се запасите с малко местна валута чрез обменното бюро на летището.

Автобусът е другият значително по-евтин и сравнително удобен вариант, ако багажът ви е скромен за 20 те дни престой. Автобус номер 7 ще ви откара само срещу 3 000 донга, т. е. 0,30 лв.

Навлизайки в града, освен с климата и часовата разлика трябва да свикнете и с шума, прахта и огромните тълпи от хора на мотори, мотопеди и велосипеди, които се изпреварват и заобикалят без никакъв ред и ползват клаксона по-често от педала на газта. В пиковите часове

улиците на Ханой (Ха Ной)

изглеждат по ето такъв начин:

Местните разделят туристите на два типа: 1. споменатите вече ходещи оранжеви шапки и 2. т. нар. tay ba-lo, което в буквален превод означава западняк с раница. Българският вариант на тази дума е изпадняк.

мар. 25 2009

Кайсери (Черноморска Турция, Грузия и Кападокия-7 част)

Днес ще завърши дългото с пътуването на Росица из Турция. Започнахме с нея в Турция, обиколихме с нея Тбилиси и Гори, Грузия, след което по пътя на обратно я оставихме в Кайзери.  Днес по-подробно ще разгледаме Кайзери и Кападокия и ще завършим това хубаво пътешествие. Огромни благодарности на авторката и ѝ пожелавам щастие и късмет и още мерак за пътешествия! Приятно четене: Из Кападокия част седма (последна) Тук сме само ние двамата с Емо и човекът, който „държи“ […]

мар. 24 2009

Из Бразилия и Аржентина (5) – Буенос Айрес, Аржентина

Продължаваме с разказа на Таис за Бразилия и Аржентина. Вече се разходихме из Рио де Жанейро, Петрополис, Сан Бернардо, за последно я оставихме край водопада Игуасу, а днес ще отиден до Аржентина, за да видим водопадите Буенос Айрес и да се разходим из пампасите (или пампасите бяха пó на Север?). Приятно четене:

Из Бразилия и Аржентина

част пета

Буенос Айрес

Докато още не бяхме успели да разгледаме снимките, които сме направили и още преживявахме емоциите от последните два дни се озовахме в Буенос Айрес:) Добре, че кацнахме вечерта, та имахме време да се пренастроим. Още преди да продължа да разказвам ще кажа, че така или иначе Буенос не ме очарова. Може би защото беше след Рио, след водопадите — места, които са заредени и предполагат много емоции. Докато Буенос Айрес се оказа едно място, много повече напомнящо Европа, много урбанизиран и… по нашенски мръсен:) Това беше първото нещо, което ми направи впечатление още на летище — пръснатите по земята фасове и боклучета. Както и да е, автобуса, хотела, който поне беше в страхотна локация — на уличка, която е пряка на една от известните улици „Санта Фе“ и само на 10 мин от един от основните булеварди.

Разбира се, на следващия ден панорамна обиколка с основните туристически забележителности. Винаги съм харесвала тези обиколки, най-малкото защото дават възможност за добра ориентация после при самостоятелните разходки.
И разбира се, първата спирка е

Каса Росада и площада, катедралата

Нещото, което е характерно за Аржентина са тези дървета, с цвят лилав🙂

мар. 23 2009

Българските блогъри по Дойче веле вече имат страничка

Вече съм ви споменавал, че радио Дойче веле от известно време има специална рубрика, посветена на българските блогъри. Софийската кореспондентка на радиото Антоанета Ненкова разговаря с блогърите на теми, разглеждани в съответния блог. Някои хора също ръсихме мъдри мисли там;-), като всеки участник препоръчва други познати блогъри, така че, мислете му! вашият ред иде!:-)

(г-жа Ненкова е великолепен събеседник и великолепен професионалист: не знам как го прави, но от интензивен половинчасов разговор успява да получи три-минутен материал, за който твърдя, че няма загуба на информация — говорихме си точно за това, за което става в интервюто)

Рубриката се излъчва в понеделник в поне до момента различен час след новините — досега имаше предавания в 7 сутрин, моето участие беше в 9 сутринта, като в рамките на деня има и повторения.

Рубриката за българските блогове вече е качена и в сайта на радиото — та, можете и там да ни следите.

Гответе се! Всеки от вас може да се появи там:)

Ето и моето участие: Къде пътува българинът днес?

« Newer Entries - Older Entries »