Archive for декември 1st, 2008

Дек. 01 2008

Тасос и Родопите – 2008 (1)

Хайде пак да си припомним топлото – а именно, лятото в Гърция. Тази година сме рекордьори по разкази за море на Гърциуя, но това нека служи като тежка обица на ухото на българския „туристически“ бранш. Днес за пореден път ще прочетем за евтино и хубаво приключение на къмпинг на остров Тасос. Приятно четене:

Тасос и Родопите

Лето Господне 2008-о. Аз и семейството ми решихме за разнообразие това лято почивката ни на море да бъде осъществена в Гърция, а именно на о. Тасос. Тъй като бяхме взели 2 седмици отпуска едната седмица беше определена за море а другата за планина. 23.08.2008 година събота отидохме до Габрово, за да вземем малката от баба ѝ, и в неделя се прибрахме в София.

Тъй като бяхме 3-ма за това пътешествие нямаше как да бъде осъществено с мотора и се наложи да ползваме семейния автомобил Renaul Espace V6 2.8 ’92 – стара, но бойна кола, много подходяща за случая.

Бяхме решили да спим на палатка в Гърция – ем за по-евтино, ем за по–фън :). Условията в Гърция позволяват сравнително комфортно пребиваване на палатка на нейна територия, а и да си навън сред природата денонощно си е рай – поне за мен :). Тъй като бяхме с миниван, имахме възможност да поберем доста багаж и да пътуваме комфортно. Взехме маса, столове, барбекю – доста багаж (все пак пътувам с две жени) хвърчило, палатка, чували, посуда, минерална вода девин 10 л (гръцката вода не става за пиене – нито минералната, нито чешмяната), чадъри два броя и т.н. Това на мотора не е възможно – обикновено пътуваме с ограничено количество багаж, а с него сега можехме да се поотпуснем. Само ме е яд, че не взехме газов котлон, който щеше да ни върши прекрасна работа – но пък взехме хладилна чанта :).

В понеделник, 25.08.2008 г., рано сутринта потеглихме от София посока Гърция. Решихме да минем през пункта Илинден, за да караме възможно най-малко в Гръцко, тъй като колата ни е на ГАЗ , а в Гърция няма газостанции. Пътят е по бавен, но пък за сметка на това доста живописен и интересен.

Минахме през КПП Илинден без проблеми и продължихме надолу посока Кавала. След острите завои и спускането от планината ни спряха за проверка Гръцки полицаи. Първото, което ми искаха беше зелена карта след това искаха „лицна карта“ (цитирам полицая какво ми каза хаха:-)). После ни пожелаха приятен път и така.

Карах много бавно и внимателно, че глобите са им дебели там.

Стигнахме до Кавала, след което завихме посока Турция. Целта ни беше да хванем ферибота от Керамоти, който е на 30 мин през летния сезон, а и е по-евтин, от колкото ако го хванеш от Кавала. За минивана (който го таксуват като голяма кола) двама възрастни и едно дете в едната посока ни излезе 27 Eur. По пътя малката все разправяше „лошо ми е, лошо ми е“ и в един момент по завоите на магистралата – гейзер 🙂 Явно беше хванала стомашния вирус та се наложи да спирам насред магистралата добре, че не отнесохме някоя глоба. Придвижихме се до Керамоти и се натоварихме на ферибота.

Започнахме игра с Чайките – много забавно: подаваш бисквитка с ръка извън борда и птиците, които се движат с кораба, чрез висш пилотаж ти я грабват от ръката, без да те докоснат (в повечето случай).