Archive for ноември 4th, 2008

Ное. 04 2008

Македония

Отдавна не бяхме чели за Македония — днес ще попълним пропуска с погледа на един българин, живеещ в Америка (или поне така ми се струва). Гледната точка се различава малко от обичайната, но вие ще си направите изводите. Приятно четене:

Македония

Скопие

Решихме, че сме слушали за Македония и за Охридското езеро, а не сме ги виждали, макар да са толкова близо и решихме да си направим екскурзия натам. Албена се сети, че има приятелка в Скопие — Гордана Апостоловска, преподавател по астрономия в университета. Като стана дума — техните библиотека и университет са кръстени обратно на нашите — Климент Охридски и Кирил и Методий съответно. Решихме, че организираните екскурзии не са за нас, тъй като налагат твърде много ограничения — къде да се спре къде да спи, какво да се види и решихме да тръгнем „ей тъй“.

Взехме си билети за отиване до Скопие от българската фирма Матпу. Много интересно име, бедна ми е фантазията как са го измислили.

Първото спиране беше в Кюстендил,

където точно както Албена предсказа целия рейс се втурна да купува ядене и да нагъва, като че ли сме пътували гладни 2 дена.

На границата нямаше нищо особено

и противно на моите страхове, никой не ме пита какви пари нося (аз носех 20 евро и 50—60 лева), че да не ме пусне ако са малко. Единствената случка беше, когато македонските митничари ни накараха да се строим пред една дълга желязна маса с багажа си върху нея. Ние бяхме с по една супер малка раничка. Идва един чичо и ми вика:

— Комерсиален багаж? Аз викам:

— Това е всичко. Той ме гледа и се чуди и пак пита:

— Комерсиален? Аз викам — не е комерсиален. Той рече нещо от сорта:

— Ми що викаш „всичко“.

Аз му обясних:

— Ми щото това ми е целия багаж който не е комерсиален и помислих, че питаш дали няма друг, който да е.