Archive for октомври 15th, 2008

окт. 15 2008

Португалия (4): Бенфика и Спортинг, Лисабон

Продължаваме с разказа на Тодор за Португалия. Той ни представи вече град Порто, разходи ни из Лисабон и Белем, а днес ще ни направи един футболен тур из столицата на Португалия. Приятно четене:

Бенфика и Спортинг, Лисабон

Сега малко футболен туризъм !
Единият от дните, разбира се отделихме за двата гранда-Бенфика и Спортинг.

Бенфика

Стадионът на отбора се казва ЛужЕщадио Луж, което означава светлина. Разположен в едноименния квартал на Лисабон. Старото съоръжение е съборено 2002 год., а след две години е построен новият петзвезден стадион. Тур из стадиона е 8 евро на човек, но за разлика от онези селяндури в Порто, тук те разхождат и в тоалетните, за залата на славата да не говорим.

Турът започва доста неприятно. На входа в ляво има една стъклена витрина, в която са фланелката, шортите и чорапите на младият унгарски футболист Габор Фехер, починал от инфаркт на терена. Всичко е разрязано отгоре до долу, много трагично. След минута мълчание ви водят към залата на славата – вътре е златната обувка на Еузебио, двете купи на европейските шампиони, спечелени срещу Реал и Барса, както и множество купи за национален първенец, както и много други стршно красиви купи и отличия.

От там през ВИП зоната във ВИП ложата. Естествено може да се снима с каквото си поискаш през цялото време. През терена се отива в съблекалните, но само на гостите. Вътре в стадиона има параклис, също така мини джамия и стая за усамотяване и молитви за хора с други религии!