Archive for август 25th, 2008

авг. 25 2008

Солун през зимата (Нова година)

По повод на жегите днес ще ви пропомня Нова година и зимата. Е, не зимата на Полярния кръг (още нямаме пътепис от там) и не зимата в Алпите (и от там още нямаме пътепис, така че скъпи читатели — стегнете се и напишете по един пътепис от там). Не, днес, благодарение на Николина, ще видим:

Солун през зимата

Някак спонтанно, почти ненадейно, а кой знае — може би напълно осъзнато и търсено, решаваме,че Нова година ’2008 трябва да се превърне за нас в различен и необикновен празник.
Хм! Различен ли, споменах… различен: в смисъл — посрещнат на чужда земя! Е… доколкото Солун може да се нарече чужд… Нали така — самото наименование си е само наше — българско! По карти и пътни табели това е Тесалоники.
Но, има ли значение, името на един град, ако той ще се превърне в мястото, на което се чувстваш добре?!
И все пак, като начален план, решението ни да потеглим към Гърция в последните дни на изтичащата като пясък през пръстите година, е толкова внезапно и шеметно, че на първо време дори не се сещаме как точно ще се осъществи.
След трескаво звънене в офисите на няколко туристически агенции и уточняващи разговори със съответните служители, ситуацията малко по малко започва да се прояснява. Правим предпочетената от нас резервация, но се готвим да пътуваме със собствен транспорт — тогава,така ни се видя най-добре и за предпочитане… По-нататък,предстоеше да разберем,че изборът ни е бил правилен.