Archive for май 20th, 2008

май 20 2008

Вестманови острови – Исландия

Днес отиваме много на север в страна, създадена от огън и лед. Светломир ще ни разкаже за един невероятен архипелаг в Атлантическия океан, за който архипелаг, признавам си, чувам за пръв път. Приятно четене: Вестманови острови (Vestmannaeyjar) Островите Вестманаяр!!! Приказка! До Вестманаяр стигнахме с кораб от градчето Torlakshofn (Исландия). Пътят до там е около три […]

май 20 2008

ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ

Продължава македонската седмица в нашия сайт. Поводът за темата на седмицата е представянето на книгата на Алекс Букарски „Люде, на които не им се отваря парашутът“, което ще се състои на 22-и май.

Днешният пътепис разказва за представянето на една българска фотоизложба в Скопие, като за това ще ни разкаже самият автор на снимките — Георги Величков. Насладете се на тънките му наблюдения на хората и ситуацията в Македония и Скопие.

Може пък и Букарски да напише един пътепис за София и България, след представяне на книгата му?;-)

ЗА МАКЕДОНИJА СО ЛУБОВ

Първото нещо, което видях като стъпих на македонска земя беше това:

Надписът пред българския КИЦ в Скопие

И малко по-натам друг надпис „Бугари, смъртта на Сандански ке биде отмаздена“.

А, драскат ни редовно тук по стените, казва ми Спас Ташев, шефът на Българския културно информационен център в Скопие. Провокации, искат ние да им отвърнем.
Казвам му, че и във форумите доста такива неща се пишат. А той ми обяснява, че подобни неща ги пишат най-вече хора, свързани със службите на бивша Югославия, хора които искат да скарат Македония с околните държави и да и попречат на влизането и в НАТО и ЕС.
Обикновените хора нямат такова отношение към нас, ще видиш, успокоява ме. Но за съжаление все още службите на бивша Югославия дърпат конците в страната.