Archive for the 'Дениз Назим' Category

юни 08 2012

Пътуване до Хага, Холандия

Продължаваме с поредицана на Дениз за Холандия. Бяхме в Алмере и Нарден, днес отиваме в не-столицата не–град Хага.

Пътуване до Хага

Холандия

Предишният път като писах за Наарден приятелката ми ми се скара, че било много кратко тра-ла-ла тра-ла-ла и този път обещавам да е по-подробничко. Доволна, Зорке!? 🙂

И така продължаваме, вече сме по-средата на третата седмица от предстоя ми в Холандия. Спя си сладко сладко, до момента в който се събуждам, търся с ръка върху шкафчето телефона си без да си отварям очите, напипвам го и поглеждам да видя дали е дошъл часът за ставане. А стига, та то е 8:15 и нещо плюс-минус а аз трябва да съм на жп гарата в 8:30. Уж бях си“навил“ алармата, ама… Бързо ставам, в банята си мия лицето, зъбите пропускам с мисълта, че ще сдъвча една дъвка, хвърлям пижамите, обличам се за секунди буквално, вземам си раницата мятам вътре едно горнище, грабвам чадъра и вече съм на път за автобуса. По пътя ми минават мисли от рода „колко бързо се приготвих,ей това е да си мъж“  „ако тръгнат без мене ше ги застрелям“ : ) и т.н. От там за жп гарата в автобуса ми звъни „франсето“  с въпросите каде си? идваш ли? и ще изпуснем влака и викам идвам идвам. Да ама не, като пристигнах и нашият влак беше заминал. Започвам да обяснявам, че се е шчупил автобуса, сменяхме маслото и лявата гума и се шашкат 😀 Майтап бе Уили успал съм се. Е, то си имаше влак за след 30 минути и поизчакахме малко.По това време  г-ца Хетсен ни раздаде билетите  и разбирам, че той не бил директен а с прикачане в Амстердам. В Амстердам спираме на станцията на летището в чакане на влака за Хага. Имаме 40 минути и отиваме да хапнем. Изяждаме по един бургер в Бъргър Кинг, разглеждаме някакви изложени самолетни двигатели пред един магазин за декоративни самолетчета (които между другото са супер скъпи) и идва време за нашия влак. И така, от Амстердам до Хага не е много, редуват се малки градчета и ниви със свободни и щастливи крави и обратното, стигаме Лайден, който ми изглежда много хубав, имаше много тенис кортове и зеленина, поне това успях да видя от влака. И не след дълго влязохме в Хага. Не знаех какво да очаквам от този град, само знаех, че парламента и кралицата са тука. Но, останах с добри впечатления.Ето я гарата и едни небостъргачи. Впрочем в Амстедам небостъргачи не видях освен високата Rembrandt Tower може да са в някаква друга част от града, знам ли…поне около центъра не видях.

Жп гарата

Жп гарата

Хага, Холандия

От гарата се запътихме към

Mauritshuis,

където се помещават картини на Рембрант, Аверкамп, Фермеер и други.

Мauritshuis

Мauritshuis

Вътре не дават да се снима и е пълно с костюмирани жени и мъже във всяка зала, някой да не вземе да направи нещо на картините. Иначе е много готино, има си фотьойлчета на които да седнеш и да съзерцаваш картините. На входа ти дават нещо като уоки-токи с дисплей което поддържа незнам си колко езика (български няма) и под всяка картина има номерче което да въведеш в „уоки-токито“ 😀 и да чуеш историята на картината и художника. (РЕДАКЦИЯТА ПРЕПОРЪЧВА: всеки път, във всеки един музей искайте гид на български! Ясно е, че засега няма, но трябва пазарен натиск от страна на посетителите, за да се направи подобно нещо!)

Маурицхойс, Korte Vijverberg 8, 2513 AB Хага, Нидерландия

Мене лично най-много ме впечатлиха картините на Хендрик Аверкамп. Да не говорим за шедьовъра на Ф(В)ермеер. Момичето  с перлената обеца. Тази картина я гледах към 15 минути. Аз не бях влизал в такава галерия-музей преди това, но наистина си заслужава. Ако сте ценител на изобразителното изкуство това е мястото, няма да може да излезете от там един ден. Аз прекарах към 2ч и половина защото имахме среща на входа, а и измръзнах вънка беше топличко и аз си оставих раницата с горнището на багажното. Откаде да знам, че вътре е толкова студено, по-едно време започнаха да ми тракат зъбите съвсем сериозно. Явно поддържат някаква определена температура в залите заради картините. Да спомена, че на излизане има и магазинче от което да си купите неща свързани с художниците, техните картини и Мauritshuis. Картички, плакати, картини, тефтерчета, чадъри, чаши…квото се сетиш.Но цените са малко завишени.

п.с. Сега е в ремонт Мauritshuis . И картините са изложени другаде.

със снимките до тук

със снимките до тук

След Мauritshuis се отправяме в инфо-център за туристи. Там с екскурзоводка ще ни водят да видим мястото където ежегодно кралицата изнася своята реч и в холандския парламент. Влизаме вътре (в инфо центъра) – то пълно. Баби, дядовци, семейства с малки дечица и без.  На всички ни закачат по една лента на врата с надпис De Haagse Tribune и газ цялата тълпа напред. Бяхме към 50-60 човека.

Това е мястото където се е помещавал първият холандски парламент и кралицата изнася своята ежегодна реч.

Рицарската зала – Парламентът в Хага

Залата на рицарите

Нарича се Залата на рицарите. Покрива е изцяло от дърво и наподобява кораб обърнат на обратно.

Залата на рицарите – Парламентът в Хага

Залата на рицарите

Hague Congress

Hague Congress

В Хага е проведен първият конгрес на Европа. Което е една от многото първи крачки към създаването на ЕС.

Продължихме със

съвременния Парламент на Холандия

Сградата с нищо не впечатлява, една нова стъклена. И тук не може да се снима, минаваме проверка, скенер, оставяме багажа.  Между другото екскурзоводката си говори на холандски и превежда една трета от това което е казала, че се наложи на нас г-ца Хетсен да ни превежда. Все пак холандците имаха числено предимство : ) Емии, парламента им е един мъничък, мисля,че нашият е по-голям или на ТВ поне изглежда по-голям. Столчета-молчета, няма снимки, няма кой знае каква история, че по едно време и скучно стана като почна да обяснява за политика. След изкуство, цветове, политика, история време беше за по-една бира 🙂

Хванахме по една оживена улица да пообиколим и да си изберем къде да пийнем.  Обикаляхме, обикаляхме и стигнахме до някакъв китайски квартал (брей, тез’ китайци навсякаде) 🙂

Хага

Хага, Холандия

Навсякаде го имаше този знак, дори по кофите за боклук отпосле разбрах, че щъркелът е символът на Хага.

Щъркелът- Символът на Хага

Щъркелът- Символът на Хага

След обикалянето и по китайския квартал, даже не го знам дали е квартал или 2-3 улички, но както и да е, си харесахме едно местенце с маси навънка. И си поръчахме 2 бутилки La Chouffе защото бяха по 750мл, а момичетата некви чайове. La Chouffe така добре ни дойде след дългото обикаляне и топлото време, че си поръчахме още две бутилки 🙂

на по белгийска бира в Холандия

на по белгийска бира в Холандия

La Chouffe

La Chouffe

Taзи бира ми стана една от любимите наред с Hoegaarden и Schofferhofer. Жалко, че я няма в България щях да пия промишлени количества от нея 😀 Но за сметка на това другите две се намират, ако не сте ги опитвали опитайте ги. Малко се отплеснах от темата пак ше ми се карат 😀 Споделям още малко снимки от Хага и спирам до тук. Следващият път ще пиша за Амстердам, бира, кондоми, фенери, кофи-шопове, лодки, баклави, гейове 😀

Пийс…

обществена тоалетна

Други разкази свързани с Холандия – на картата:
КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА ЗА ПАОДРОБНОСТИ 🙂

май 29 2012

Нарден, Холандия

Днес Дениз отново ще ни води до Холандия. Този път това ще бъде градчето Нарден,

Нарден, Холандия

Naarden

И така, дойде Събота от втората ми седмица с курса и имахме организирано пътуване до Наарден . Това е някакво историческо градче, много подредено и  красиво. Една от лекторките г-жа Дайкстра беше от Нарден и тя ни беше гид.

Наарден е ограден от вода и стена и е бил добре охраняван град на времето.

Наарден-ето как изглежда отгоре

Наарден-ето как изглежда отгоре

Трупата/Амерсфоорт гейт на входа на Наарден

Трупата/Амерсфоорт гейт на входа на Наарден

Посетихме музей мисля,  че Фестинг се наричаше, който се намира в част от самата стена.

пособие за отчитане на качеството на барута

пособие за отчитане на качеството на барута

тоалетна, Vesting Museum

тоалетна, Vesting Museum

След музея посетихме

Grote Kerk, St. Annastraat 5, 1411 PE Naarden, Нидерландия

„голямата църква”  Grote Kerk

в която имаше изложение на World Press Photo. Църквата беше наистина впечатляваща.

Grote Kerk

Grote Kerk – Нарден, Холандия

Grote Kerk (Голямата черква)

Grote Kerk – Нарден, Холандия

Grote Kerk (Голямата черква)

Ким Чен Ир

познахте ли ги

World Press Photo – Нарден, Холандия

World Press Photo

Забравих да спомена, че в Наарден навремето е идвал и Ян Комениус и е правил нещо…: )

И имаше негов паметник до църквата.

Ян Комениус – Наарден, Холандия

Ян Комениус

След разходката до тези места, се отбихме в една малка, но много готина кръчмичка. И пихме много хубава белгийска бира La Chouffe, която препоръчвам горещо.

Кръчма в Наарден, Холандия

кръчмичката

След почерпката отидохме да хапнем  у г-жа Дайкстра. Запознахме се със семейството й хапнахме обилно, и след това съпругът й на два курса ни извози до жп гарата откъдето хванахме влака за Алмере.Между другото много е удобно да се пътува с влак в Холандия, влаковете са доста хубави и бързи. И точни!

Още малко снимки от Наарден.

Велосипед – Наарден, Холандия

и аз ще боядисам моето, в стил Ван Гог : )

знак : )

Ще продължим с Хага следващият път. Тот зинс (както казват холандците 🙂

Други разкази свързани с Холандия – на картата:
КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА! 🙂

май 21 2012

Три седмици в Холандия (Алмере)

Преди да ви е напекла жегата, нека отидем в страната, в която и август месец вали почти непрекъснато. Дениз ще ни разкаже за един езиков курс в Холандия, в градчето Алмере. Приятно четене:

Три седмици в Холандия

Та така реших се да напиша нещо за моите преживявания в Холандия. Отдавна следя сайта и редовно чета всеки един пътепис с интерес. А и ми предстои да ходя отново,  та пак съм на вълна НЛ(Нидерландия)…

Моите преживявания са от миналото лято. Демек, юни месец ми предлагат да отида на някакъв курс по английски в Холандия в някакав град Алмере при познати на родителите ми. Даже и не съм го чувал, щрак чичо Гугъл, леля Уики, те са чували, проучвам, оказва се един от най-младите градове в Холандия, издигнали го от дъното на морето  преди 40-тина години, 7-ми по големина в страна и най-големият във Флеволанд. Да не забравя на 30-тина км от Амстердам, йес!  Те (познатите) чули, че карам курсове в училища Европа и почти целия август искат да прекарам там ходейки на този курс. И аз казвам ок, заминавам. И правя резервация отиване-връщане с България Ер до Амстердам и назад. И на 5 Август вече към 24 часа си чакам Ивконито на ОМВ-то в Търговище. Автобусът идва, слагам куфара в багажното и скачам вътре. Чудя се дали ще съм на летището навреме, притеснявам се до момента в който точно навреме автобуса спира пред  терминал 2 на летище София, евала. Слизаме 5-6 човека и после автобуса си продължава за автогарата. Чакам малко, хоп стандартните процедури и вече чакаме самолета.  Идва време, извозват ни с некви рейсове до аероплана, а той един мъничък ; ) Качваме се, всеки си сяда на мястото, няма празно място. Моето място беше до една жена с две малки деца и едното не се спря докато слезем, то крещене, рев, плач..3в1…о боже…Но всичко друго си беше ок, сокове-мокове, кафета, вестници…уелком то Амстердам, йес..

Слизам, чакам багажа на онова въртящо  се нещо, идва вземам го и отивам до уговореното място. На летището в Амстердам хората са направили  мийтинг пойнт, едно голямо нещо от червени и бели квадратчета. Там ме чака нашата познато, която съм виждал по скайп, но лично не сме се срещали. Здрависваме се, целуваме се по бузите и газ с тяхната кола към

Алмере

Вече в тях ми показва моята стая, малко си приказваме и ме оставя да си оправя багажа. По късно като се прибра съпругът и се запознаваме с него. Приказваме си на английски, което е добре малко практис, вечеряме излизаме с него да ми покаже пътя до сградата където ще се провеждат занятията. Естествено с колелета и за малко още на първия завой да се блъсна в една майка на колело с две седалки една отпред и една отзад и на двете малки дечица (Wtf!?)…

После ще разказвам как си возят децата в дъжд и студ, с колелетата и не им пука. Впрочем август беше доста студен и дъждовен.

Хотел Аполо в Алмере, Холандия

Хотелът

Та така отидохме до училището, видях малка част от града, показа ми хотела в който остават другите колеги с които щях да се запозная вдругиден, спирката от която щях да си хващам градският. Останах с много хубави първи впечатления от Алмере. Доста уреден и зелен.

Алмере, Холандия

Прибрахме се, вечеряхме, побъбрихме и аз си легнах. Честно казано в началото не можах да заспя, но после съм заспал като агънце.

На другата сутрин ми казаха,че ще направим

едно пробно пътуване с градския транспорт да видим дали ще се справя 😀

И така излязохме с Мишел така се казва пича, и отидохме до спирката през която минаваха  нови, празни  или с по 2-3 пътника автобуса през 5 минути.Toва ми направи силно впечатление.Мишел ми обясни,че мога да хвана 128,196 или 202 и слизам на спирка центрум и оттам ще се ориентирам. Теглихме една пробна, пътя с градския 9-10 минути, с колело не повече от 15 минути,ок. Незнам как е тука (понеже съм от малък град и не ползвам градски транспорт), но там ако не вдигнеш ръка автобуса не спира!?

Алмере, Нидерландия

И така после се върнахме – айде, на

разходка в Амстердам

За Амстердам мога да кажа, че го чустваш много жив и пълен с енергия, поне аз така го чуствах с тази навалица от туристи,  хора от различни националности и култури, не знам: готино, шарено. Като казах шарено, точно предният ден беше приключил гей-парада. Навсякаде висяха знамена и знаменца с цветовете на дъгата и видях няколко двойки ръка за ръка или да се целуват. Няма лошо, пийс!  Зейнеп (жената) веднага ме предупреди да не влизам в барове, на които отпред  виси такова знаме. Ок. След това малко снимки, обиколки, хапване и го хоум. После с Мишел гледахме някакво футболно предаване на холандски , не разбрах нищо и си легнах.

Знаменцата

Знаменцата

На съдбовния ден в който щеше да почне курса, вали яко дъжд, кафе, закуска, хващам един чадър. Отивам на спирката, градския, но проблемс. И ето ме пред даскалото.

Даскалото си е даскало,

филиал на университета в Дронтен, но през лятото като ги няма студентите се провеждат различни курсове. Та моята група е от 7 човека. Узбекистанец, полякиня, французин, италианец и италианка, унгарец (който все още не беше пристигнал) и аз. Те се бяха запознали в хотела. И аз се запознах с тях. Всички говорехме долу-горе на едно ниво английски, та нямахме проблеми в общуването и уроците. В края на първата седмица, събота имахме

байк-тур в Алмере.

Доста пообиколихме отидохме на гости на един от лекторите, обядвахме в тях и се запознахме с жена му, дъщеря му и сина му. Много готини хора. После ходихме до една еко-ферма и някакъв магазин за арт неща, но супер скъпи защото парите от продаденото отивали за дарения.

Трупата

мяу

мяу

атр

атр

Прибрах се супер изморен. Като се върнах след душа и вечерята, едно спане ударих, че на другата сутрин станах в 11. Добре, че беше неделя и не се налагаше да ходя на даскало, че не знам. След закуска с Мишел ловихме риба почти цял ден, през градината им минава канал който е пълен с риба и понякога минават различни ентусиасти с лодки и каяци. Та има и много патки и лебеди, та както си ловя аз и да не закачали един лебед. Аз дърпам то не се дава, а иска да си ходи… Кордата се уплела в крака му, та с много зор го откачихме, иначе щяхме да ядем лебед за вечеря 😀

един от двата бели

един от двата бели

мястото за риболов

мястото за риболов

На другата седмица след курсовете излизахме и снимах

някои интересни сгради в Алмере.

и една кола

и една кола

Да покажа още малко от Алмере и после ще опиша едно от многото пътувания до Амстердам. Едно пътуване до Наарден и едно до Хага. Пийс : )

Други разкази свързани с Хиландия – на картата:
КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА!