Archive for the 'Василена Вълчанова' Category

сеп. 10 2010

София – следобед, през нощта и по всяко друго време

Като ни тресе цял ден, реших, че е добре да покажем нашето истинско отношение към София. Признавам си, че отношението на Василена към града напълно съвпада с моето – въпреки всичките му кусури, София е прекрасен град.

София

Старата любов ръжда не хваща. Така е и с любовта към градовете. Със София си имаме доста интересен love/hate relationship, но въпреки това love е повече от hate. Често пъти при вида на мръсни градинки, запуснати сгради или вечно намусените хора в метрото се чудя кога най-сетне ще ми писне окончателно и ще реша да се преместя. В други дни цялото това urban-усещане ме кара само да й се възхищавам. Тя надали се променя толкова бързо – просто моето възприятие пулсира. Тогава ме очароват дори някакви захвърлени до кофа за боклук стари обувки. Точно както е при хората, София си има всякакви черти – някои бръчки са по-дълбоки, но пък блясъкът в очите й е незаменим. Едно е ясно: това не е “стерилен” град без атмосфера – дори и атмосферата тук често да е повече от ароматна…

НДК, София

Дом, София

Витрина – София

Витошка, София

Макдоналдс, София

Хора и улици, град като град, както се пееше. Но не точно. Когато това е твоят град той е много повече.

София следобед

Обичам разходките из София, дори когато времето е лошо и вали. Стъпките помагат да изпуснеш напрежението, да се фокусираш върху крачките по паважа, да видиш хората и местата, излизайки от типичния си пашкул от mp3-ка и ръце в джобовете.

Кокичета, София

Тролей, София

София – нейна е нощта

Тя може да бъде студена и надменна, като всяка жена. Но може да бъде мила, нежна и приветлива. Да те прегърне, да се разлее около теб на малки топли късчета дихание и да отнеме всичките ти тревоги. Тя е магична, а на това са способни само най-хубавите жени. Хванала те е за ръка и вървите заедно, а в ушите ти звучи точно онази мелодия – онази, на която винаги си представяш, че вървите заедно, хванати за ръка. Не е съвпадение – тя познава и мислите ти, и музиката в слушалките ти. Имаш чувството, че времето е спряло. И в този миг-вечност тя е изтрила от съзнанието ти всички ежедневни мисли – почти физически усещаш как в така освободеното пространство в мозъка ти влиза Духът и те кара да усетиш целия свят хиляди пъти по-ясно. Всичко наоколко се забавя, защото сетивата ти са се изострили. Детайлите изпъкват като стрелнали се в полет чайки. Досега цял живот си спал, заровен под битови въпроси. Сега и само сега Живееш. Но само докато си с нея. И въпреки това нямаш усещане за загуба – така нищо не ти пречи да отпиеш от мига и да му се насладиш. Дойде ли утрото, магията изчезва. Still I always keep the memory of…

Паметника Левски, София

Александър Невски, София

София by night

София by night

Автор: Василена Вълчанова

Бележка от Стойчо: оригиналното подзаглавие е Нежна е нощта, но на мен Нейна ми хареса повече 🙂

Още снимки от София:

май 24 2010

Мигове от една страна

Днес е ден, в който можем да обърнем внимание на себе си и страната си. Чужд съм на ура-патриотизма, но това не пречи да харесвам тази страна и тези хора. Приятно четене:

Мигове от една страна

Усещането, което изпитваш в чакалнята преди път, е повече от неописуемо. То шества по цялото ти тяло и прелива от върховете на пръстите върху гланцираната хартия на списанието, което разгръщаш разсеяно, докато чакаш. Време е.

Централна гара, София

Бургас те посреща с хлад и неописуеми гледки.

Да се разходиш в Морската в 6 сутринта си е страхотно изживяване въпреки схванатите рамене от спането във влака. Нищо, което една топла прегръдка в студената сутрин да не може да оправи.

Разсъмване – Бургас

От мраморния парапет сякаш може да видиш Безкрая. Страхотно е. А наоколо няма никого и цялата тази красота си е само за теб.

Добро утро! – Бургас

На ръба на света – Бургас

Досега не знаеше, че тук напролет цъфтят дървета с лилави цветове. И тъй като не си специалист-биолог, не те интересува точно какви са. Важното е, че са красиви.

« Newer Entries