Категория: Полша

Една седмица в Полша (до Полша с кола)

Днес ще направим едно пътуване с кола от Търговище през София, Сърбия, Унгария, Словакия и Полша, за да стигнем Варшава и Краков. Има много снимки и полезна информация. Приятно четене:

Една седмица в Полша

(до Полша с кола)

И така, на 25 октомври 2008 година, точно в 0:00 тръгнах от вкъщи. Показание на километража — 187615. След 3 часа и малко отгоре бях на изхода на София, заредих „колкото поеме“ на Шел Европа и продължих на запад. След още 47 км бях на

границата със Сърбия

Беше пусто (обичайно за този час — вече трети път минавам) — само 1 кола пред мен, формалностите бързо минаваха. Сръбския граничар ме попита колко валута нося (количествата на 3000 евро, мисля, трябва да се декларират), и остана учуден, че имам само 500 евро. След 15 минути вече бях в Сърбия, смених часа от 4:00 на 3:00.

90-те километра до началото на магистралата до Ниш преминах бързо — плътно зад колата, която беше на границата (за съжаление не помня с каква регистрация). Нямаше много движение (вероятно, заради ранния час), намери се още 1 кола „спътник“ — не изпреварваше никого от нас. В 20-те км „безплатна“ магистрала си променихме на няколко пъти реда и дистанцията. Следва TOLL-пункт, на който само вземаме билетче (обикновено за това трябва да се натисне бутон, но понякога служителите на пункта направо подават билета).

Веднага след пункта започна мъгла, но на мен не ми пречеше особено — магистрала, почти никакво движение (четири и половина сутринта), а и съм с ксенонови лампи — много полезно нещо.

Стана така, че през 200-те км до следващия пункт за плащане аз бях „лидера“ — никой не ме изпревари. Подадох билетчето, платих (около 13 евро, но тъй като се бях запасил с динари, плащах с тях). Още 8 км и започна

Белград (Beograd, Београд) — столицата на Сърбия

За пръв път ми се случи да премина всичките му 23 км без задръстване на моста на р. Сава (може би, заради ранния час — шест и половина, а беше и събота). След 16 км — трети TOLL пункт — вече директно се разплащаме (около 5 евро). Още 64 км, и последен пункт. Всички условия са както на третия.

В 8:15 и 188512 км съм вече на

границата с Унгария

Това е последната граница по пътя ми (не, че целта е в Унгария). Имаше няколко коли отпред, но всичко вървеше бързо — 10—15 минути. Както винаги унгарския митничар поиска да отворя багажника, но и както винаги, почти „за протокола“. И този граничар попита колко валута нося, и като получи отговор „около 500 евро в брой“, учуден зададе въпрос „А ще стигнат ли?“. Отговора ми беше прост — „да — ще стигнат, за 1 седмица, а имам и кредитни карти“. По всички граници ме питаха за къде пътувам, но просто така — особено не ги интересуваше, и всички се учудваха че пътувам сам (но по седалките имаше багаж).

Започваха най-хубавите пътища — унгарските. 150 км до околовръстното на Будапеща, после 37 по самото околовръстно (съвсем ново — няма го нито в електронните, нито на хартиените карти). Но затова указатели има повече от достатъчно. По този участък (М0 от М5 до М3) ограничението не е 80 км/ч, а 130, както и на другите магистрали.

Гданск – едно неочаквано вълшебство

Като стане мрачно времето и някак започвам да си представям северни страни. Не че Полша е много северна, но все пак. Днес ще се разходим до Гданск (Данциг) в Полша. Освен Солидарност там има и много други неща, за които ще ни разкаже Мария. Приятно четене:

Гданск – неочаквано вълшебство

Снощи се върнах от 4 дневна екскурзия до Гданск, Гдиня и Сопот.

И докато за града в средата мога да ви помоля само да го забравите, то Гданск и Сопот ме очароваха… Особено Гданск. Не съм очаквала такава красота. Невероятен, приказен град! Говорят за него като за копие на Амстердам… Не съм била в последния, но съм склонна да вярвам 🙂

Исках като се прибера, след горещ душ и с чаша кафе, да споделя за преживяванията и да ви покажа мноооого снимки на различни красоти, но за съжаление пак съм болна. (Няма изненадани). Опитах се да пиша, но едвам гледам и едвам стоя на краката си, затова по-скоро посягам към поредния парацетамол и каквито хапчета имам още под ръка и ще се завивам през глава с надеждата утре да съм с една идея по-добре… Надявам се да имам сили да ви докажа защо си струва да сложите Гданск в списъка на задължителните дестинации…

Гданск- неочаквано вълшебство

По принцип заглавието на поста трябва да включва още два града-

Сопот и Гдиня,

защото най-често трите вървят заедно. Разположени са съвсем близо един до друг и ако не ви се кара колелo, например, то може да хванете влак и в рамките на от 5 до 10 минути да сте в кой да е от трите.

Сняг и студ по стария, исторически път на прохода Петрохан 4

През Украйна към Полша (2): Великден в Полша

Някъде 30 километра след Черновци започна да прехвърля сняг, пътят стана направо зимен. Заледено, заснежено и без обработка. На още 70 километра – отстрани вляво се хвърлили две коли, до тях катаджии. Караме максимално с 60 километра. За капак бях сложил някаква гадост за чистене в течността на чистачките, като се е разпенила – замръзна. На разтопени участъци от пътя насрещните и предните коли ми хвърляха кална вода, чистачките не чистят, кошмар, разтапям дюзата отпред, но след 2-3 минути пак същото.