Archive for the 'Ивайло Коларов' Category

София – Прага – Берлин лято 2009 (4 – 3): Отново в Берлин

Последната част от разходката из Потсдам – бяхме в Сан Суси и в „обикновения“ Потсдам. Сега ще се върнем в Берлин. Приятно четене:

София – Прага – Берлин лято 2009

второ продължение на част четвърта:

Отново в Берлин

Още малко къщички от Потсдам:

Къща в Потсдам, Германия

А това беше пред една от къщите 🙂

Все ще се намери някой…

Отпътувахме обратно към Берлин.

Единствената цел на тази огромна стена, която наподобява жилищна сграда е да спира шума от влаковата линия и магистралата. Всичко е направено с мисъл, вкус и пари.

Шумоизолираща стена – Берлин, Германия
Шумоизолираща стена

Отвово в Берлин. Град със съвремени и модернистични сгради. Град с огромни и широки улици, по които всички се движат като спазват правилата. Сега си спомних един цитат на Марко Семов за демокрацията: „Кой ви е казал, че в САЩ има демокрация? Там има ред!“ Явно е прав, но не само за САЩ.

мар. 30 2010

Обикновеният Потсдам (част 4 продължение, от София – Прага – Берлин, лято 2009 (4-2)

Продължаваме разходката из Потсдам. Ето началото в двореца Сан Суси. Сега – към нормалния Потсдам. Приятно четене:

продължение на четвърта част:

Обикновеният Потсдам

Стигнахме до колите и ни поведоха. В движение жената продължаваше да прави снимки.

Къща в Потсдам

Пристигнахме в кръчмата.

Както се вижда дървени маси и пейки. В далечината е самата кухня. Спомних си за студенските столове. Тръгваш с таблата по шубера, избираш основно, после нещо за пиене, накрая десерт и се озоваваш на касата. Цените? Обяд за двама с бира и кола около 40 евро.

В тази кръчма имаше два проблема – оси и врабчета 🙂
Първите се опитваха по всякакъв начин да ми изпият колата, а когато тя свърши отидоха на бирата.

Жадни оси.

А вторите явно бяха умряли от глад, защото директно кацаха на масата ни и без да се замислят ядяха варени картофи с майонеза 🙂

Хапнахме добре, въпреки конкуренцията от летящи гладници и с нови сили поехме към „Новите градини“.
По пътя до там обаче се минава през един квартал. Квартал на град от бившото ГДР. Направо не можех да повярвам, че всички тези къщи не са били заменени с панелки.

София – Прага – Берлин лято 2009 (4): Потсдам – първа част

Продължаваме с европейското пътуване на Ивайло. Започнахме с Прага, а за последно бяхме в Берлин. Днес ще се разходим из Потсдам съвсем близо до немската столица. Приятно четене:

част четвърта

Постдам

Здравейте на всички.
Бях стигнал до разходката до Потсдам и Сан Суси.
Събота сутринта щракнах изгледа от стаята, в която бяхме настанени от моя приятел в Берлин.

Улица в Берлин, Германия

Пихме кафе и отпрашихме към

Потсдам.

Целта ни за този ден бяха

„Новите градини“ и замъка „Сан Суси“.

Макар че на моменти ми се струва, че беше вчера това преживяване ето, че не мога да се сетя за колко време пристигнахме. По спомен разстоянието е около 40 км. Да предположим, че за около 1 час сме били там.
Пообиколихме, за да намерим безплатен паркинг. Заключихме колите. Намазаха ми голата кратуна плажно масло и тръгнахме.

Плажно масло за голо теме – Берлин, Германия

Минахме покрай сградата на местния университет, където отново имаше място за много велосипеди.

Паркинг за велосипеди – Потсдам, Германия

Размерите са грандиозни. Както на сградите, така и на парка.

Новите градини (Neue Garten) – Потсдам, Германия

Дворец – Потсдам, Германия

Всичко е много чисто и подредено. Лично мен ме издразни отново липсата на кошчета. Въпреки това пак беше много чисто. Само дето на мен като един много страстен пушач ми се налагаше да си мъкна фаса в ръка в продължение на стотици метри, за да го изхвърля.

Четете по–нататък (има много снимки)>>>

мар. 24 2010

София — Прага — Берлин лято 2009 (3): Към Берлин

Продължаваме с европейското пътуване на Ивайло. Минахме през Прага и Чешки Крумлов, а днес продължаваме към Берлин. Приятно четене:

София — Прага — Берлин лято 2009

част трета:

Прага – Берлин – Потстдам – Прага

Да продължим, а!? 🙂

В ранната петъчна сутрин на 07.08.2009 г. потеглихме от Прага към Берлин. Там ме чакаше един от най-добрите ми приятели, с който се познавам откакто имам някакви осъзнати спомени.

Уговорката беше като стигна на около 50 км от мястото на срещата да му се обадя да тръгва натам. Срещата беше на една бензиностанция Esso на магистрала 117, веднага след IKEA. Всичко беше вкарано в навигацията и пътуването започна.
Маршутът минава покрай Дрезден. Много е важно като навигацията ви каже „тук завийте наляво!“ да я слушате, а не да зяпате 🙂 Това мое блеене успя да ме свали от магистралата и да вляза в крайните квартали на града.

Магистрала в Германия

Грешката беше веднага поправена и отново се върнах на аутобана.
Малко лирическо отклонение. Като един много запален автофен не мога да пропусна да си кажа мнението за немските пътища. Мнението ми е …. няма какво да кажа! Перфектни, сравнени с нашето бледо подобие на магистрала. Аутобанът ако има знак препоръчителна скорост 130 км/ч означава, че може да караш с колкото колата позволява. Има разбира се отсечки, на които ограничението е 130 км/ч, но там в този момент боядисваха или подстригваха храстите.

Магистрала в Германия

Другото нещо е дисциплината на немския шофьор. Пак на аутобана ми направи впечетление как изпреварвайки ме при скорост над 210 км/ч, другата кола се прибра в дясната лента, макар и за по-малко от 10 сек. и после пак ляв мигач.

O2 World – по пътя в Германия

Към 10.30 ч. бяхме на уговорената среща. Разстоянието от 350 км. беше взето за 2 часа и 10 мин. Средната скорост беше доста висока, но кефът си струваше да бъде платен с по-високия разход на гориво. Чакайки да дойдат с другата кола, за да ни водят до апартамента на Лайпциг щрасе (Българското посолство) се загледах в цените на бензиностанцията. Обикновен бензин беше 1.35 евро, а 1 л. масло Кастрол 0W30 беше 27 евро. Шок и ужас. Но после ми обясниха, че специално маслата по бензиностанциите са на двойни цени. Ако ти се наложи да купуваш оттам явно си на зор и ще платиш. Пазарна икономика 🙂
Приятелят и жена му дойдоха и потеглихме към центъра на града.