Категория: Стара планина

Проходите на Стара планина 0

Из проходите на Стара планина с мотор (ден втори)

Днес Тони ще мине втората половина от старопланинските проходи – предишния път започнахме през Дюлинския проход, а завършихме в Златарица, от където тръгваме днес в посока запад. Приятно четене: Из проходите на Стара планина...

Проходите на Стара планина 5

Из проходите на Стара планина с мотор (ден първи)

Днес Тони ще изпълни една отдавнашна моя мечта – ще тръгне с мотора да обиколи ВСИЧКИ старопланински проходи, или поне проходимите при … летни условия 😉 Тръгваме на път – започваме с проходите в...

Великден по дирите на царете и въстаниците 2

Великден по дирите на царете и въстаниците

Днес ще направим една великденска обиколка из централната част на България – ще започнем със Старосел и през Копривщица и Априлци ще стигнем до Боженци и Дряновския манастир. Наш водач ще бъде Анжело.  Приятно четене:...

Към връх Ботев за един ден (4): На върха и надолу

Днес завършваме катеренето на връх Ботев заедно с Тони. В началото навлязаохме в парка Централен Балкан, стигнахме хижа Рай, а за последно тръгнахме по Тарзановата пътека. Днес вече ще покорим върха и ще се...

Към връх Ботев за един ден (3): Тарзановата пътека

Продължаваме с катеренето на връх Ботев заедно с Тони. В началото навлязаохме в парка Централен Балкан, после стигнахме хижа Рай, а днес ще тръгнем по Тарзановата пътека. Приятно четене: Към връх Ботев за един...

Към връх Ботев за един ден (2): Зор голям

Продължаваме с катеренето на връх Ботев заедно с Тони. В началото навлязаохме в парка Централен Балкан, днес ще стигнем хижа Рай. Приятно четене: Към връх Ботев за един ден част втора Зор голям Продължавайки...

Към връх Ботев за един ден (1): Който го е страх от мечки, не ходи в гората

Днес Тони няма да ни вози на мотор, а ще ни юрне да катерим връх Ботев. Я да ви видя!

Към връх Ботев за един ден

Който го е страх от мечки, не ходи в гората

ГОРДА СТАРА ПЛАНИНА,

ТИ СИ ЗЕМЕН РАЙ,

ТВОЙТА ХУБОСТ,

ТВОЙТА ПРЕЛЕСТ

АХ, ТЕ НЯМАТ КРАЙ !

Искам да ви разкажа на кратко за едно невероятно усещане из родните планини. Снимковия материал който ще ви представя е доста богат но не може да се сравни със истинското усещане на място, с уханието на билки, вятъра в ушите и невероятната картина която се разкрива пред вас със всеки изминат метър.

От известно време с жена ми събираме печати в книжките със 100-те туристически обекта и понеже са ни останали 4 – 5 печата само до края като от по екстремните последно ни остана връх Ботев, решихме да се организираме и да се поразходим из планината. Прочетохме тук там как точно стоят нещата, поинтересувахме се от приятели които вече са ходили и почнахме да спретваме организация. Избрахме изкачване от към южната страна тоест Калофер. Тъй като през лятото уйкендите са ни доста натоварени единствения възможен вариант беше 27-28.08.2013 г. Стандартното изкачване на върха включва в повечето случай преспиване преди или след на хижа Рай. http://www.bulgarian-mountains.com/Huts/Stara/Rai

Звъннах една седмица по рано да се опитам да запазя две места в хижата но уви ми се скараха и казаха много късно се обаждате, викам си брей сигурно 2 месеца трябваше по рано да се обадя :), явно този вариант отпадаше.

В курорт Паниците на около 4 км след Калофер се оказа, че има прилично хотелче в което не е нужно два месеца по рано да резервираш места. http://www.raiskikat.com В него резервирахме 2 нощувки едната петък вечер без закуска срещу 48 лв и другата събота вечер със закуска 58 лв. След тази резервация се оказа, че има само един вариант да се качим и да слезем за един ден.

Тръгнахме петък след работа от София по подбалканския път към Клофер, като спряхме да вечеряме на пъстървата.

Пъстърва край Калофер

Пъстърва край Калофер

От там пуснах GPS-а като предварително бях задал координатите на хотела и се оказа , че е на 10 км от пъстървата. Пристигнахме в хотелчето и прибрахме колата в двора му на сигурно, тъй като бяхме проучили и се оказа, че не е добре колата да седи без надзор, тъй като ѝ източват бензина. След като се настанихме излезнахме да се поразходим и да проучим на бързо района и пътеката за в. Ботев.

Към връх Ботев

Беше се по смрачило вече но тръгнахме леко по един сипей който се оказа, че е въпросното начало на пътеката.

Към връх Ботев

Върнахме се на зад, като минахме през една голяма поляна където имаше някакъв събор този уикенд.

Към връх Ботев

Прибрахме се в хотела поразгледахме картата която бяхме предварително купили срещу 4 лв и решихме, че ще караме по синия маршрут посока х. Рай като след това ще се отделим по зеления маршрут към в. Ботев, легнахме рано за да може да сме свежарки за другия ден, път ни чакаше.

Карта на Стара планина

Карта на Стара планина

На другата сутрин станахме 5:30 ч. като предварително бяхме си направили сандвичи от София в хладилната чанта, бяхме се запасили с вода, бисквити и праскови и подредихме раниците.

В 6:06 ч. стартирахме от хотела.

Към връх Ботев

Още беше мрачно на вън, слънцето не се беше показало и потеглихме по първата част от пътя ни, а именно сипея:

Към връх Ботев

След не дълго но кофти изкачване стигнахме входа на Национален Парк Централен Балкан.

Национален парк „Централен Балкан", България

От там тръгнахме по една пътека доста широка между дърветата.

Към връх Ботев

Слънцето започна да се прокрадва между дърветата.

Към връх Ботев

След гората следваше открит път.

Към връх Ботев

Облаците които се извиваха над планината бяха много красиви.

Към връх Ботев

Там нейде горе в облаците е в. Ботев.

Към връх Ботев

Ето на това казвам да посрещнеш изгрева.

Към връх БотевКъм връх Ботев

Стигнахме до един разклон на който пишеш в. Ботев на ляво и като погледнеш на ляво един баир ама край няма и стръмен хаха викам не сме от тука, х. Рай направо и си продължихме направо. Оказа се, че този разклон е зимния маршрут отбелязан със жълто картата.

Пътеката стана ето такава.

Към връх Ботев

Не след дълго по въпросната пътека стигнахме до входа на гората което се оказа и входа на резерват Джендема, където има указателна табела какво да правите ако срещнете мечка в гората :). Хубаво е да се информирате за да избегнете инциденти. Тука важи правилото,

който го е страх от мечки да не ходи в гората

Автор: Антон Конакчиев

Други разкази свързани със Стара планина – на картата:

За подробности кликайте на ЗАГЛАВИЕТО ГОРЕ

Пoклонение в етрополския манастир „Света Троица”

След Карлуково, Цветан ще ни води до Етрополе и Етрополския манастир Света Троица. Приятно четене: Пoклонение в етрополския манастир „Света Троица” Усмихнатият есенен слънчев ден ни подкани да побързаме заедно с брат ми да...

Kрасотите на Карлуково 3

Kрасотите на Карлуково

Нали знаете – в китната ни родина има места, които са станали „притча во язицех“. Карлуково е едно от тях. Цветан днес ще ни води до там, за да ни покаже Очите на Господ и известният не като такъв Карлуковски манастир.

Kрасотите на Карлуково

От филма „Време разделно” ми се е запечатила сцената,в която поп Алигорко горещо се моли в една величествена пещера под струящата отгоре светлина от две очи. За моя изненада научих, че тази сцена е заснета не в Родопите, а в пещерата „Проходна“ край с. Карлуково.

Преминавайки през живописния Искърски пролом с влак нямах никакво желание да спра на спирка Карлуково и да посетя психоболницата. Но там се намира и Карлуковския манастир. Зарадвах се, че ще мога да посетя и двата обекта.

Чешма Балаклия

Напоихме конете на старата турска чешма Балаклия и потегляме с колата от Плевен към София. В Луковит питаме за

еко-пътеката „Искър – Панега”

На изхода след баира вдясно до Караваната. Спираме на паркинга до караваната с кебабчетата и поемаме по еко пътеката. Тя се оказва стръмна, със стълби и тук там обрасла и спускаща се надолу към реката Панега.

Река Панега

А тя лениво се влачи покрай завойте в скалите. В дълбоките подмоли се крият сомове.

Има по пряк път, предпочитан от местните и затова еко-пътеката към Карлуково е запустяла.

Решаваме да се върнем и продължим по 8 км асфалтов път към

Карлуково

След селото което е на платото до Знака за Националния пещерен дом се спираме пред 3 – те разклонения без указателни табели. Направо –  нищо, след 2 км се връщаме обратно. Поемаме по средния път, въпреки забраната и стигаме до паркинг с коли в ровове. Светнах се, че овразите са да предпазят колите от взривовете в каменната кариера. Бързо обратно се спускаме по третия клон надолу до жп. линията. Ккато поемаме вдясно не към психоболницата се отзоваваме пред скалните феномени.

Провъртеника (скалата с дупката), Карлуково

Провъртеника

До Провъртеника (скалата с дупката) срещаме кола, която ни води любезно до целта

Скалите край Карлуково

обратно по прашният чакълест път покрай срутените скали на Струпаницата и през кариерата.

Проходна, 5782, България

Браво, оказва се, че сме преминали над

пещерата „Проходна“!!

Тя отдолу е като естествен скален мост широк 262м. Проходна естествено има два входа.

Пещера Проходна край Карлуково

Ако се тръгне обратно на знака по черния път покрай дългата чешма в полето се стига до малкият и вход със свод висок 35 м на горната снимка.

Пещера Проходна край Карлуково

Слизаме по пътечка,която преминава през цялата пещера и излиза през големия и вход.

Пещера Проходна край Карлуково

За мащабите на това величествено природно творение можем да съдим по човешките фигури.

Пещера Проходна край Карлуково

Вляво един храст се е вкопчил в стената. Капки прокават отгоре и сълзят по скалите.

Пещера Проходна край Карлуково

Вътре неочаквано е просторно и осветено от естествена светлина. Въодушевена жена ми запя, „Хубава си моя горо“ и гласът се понесе в катедралното пространството заключено от високите сводове.

Очите на Бога - пещера Проходна, Карлуково

Отдолу и откликнаха гласовете на друго семейство.

Леснодостъпна, леснопроходима и естествено осветена е Проходна, но пък е скрита като всяка пещера и ти трябва малко повече упорство за да я откриеш. Но пък какво удоволствие е да я разгледаш. Вътре с всяка крачка картината се променя в комбинация от светлини и сенки.

Очите на Бога - пещера Проходна, Карлуково

По средата й притихваме когато се отзоваваме под струящата от тавана светлина. Два снопа прорязват като прожектори сумрака. Местните наричат тези два отвора

„Очите на Господа” или „Очите на Дявола”

Тези овални бадемови отвори наподобяват лице свело поглед надолу. Мистичният поглед ще събуди в теб скрити пориви за молитва или страхопчитание. Сякаш някой те следи отгоре като Big Brother. Но в единия или другия случай остава чувството на възхита от тази игра на природата, сякаш не водата, а висша сила е издълбала очите, за да напомня на хората, че има кой да наблюдава постъпките им. Да благодарим на бога, че нашите очи бяха отворени за тази  красота.

Очите на Бога - пещера Проходна, Карлуково

От едното око виси въжето на алпинист – офтамолог. . Може пък Кристо Явашев да се върне и направи инсталация от платна затварящи очите така че да могат да намигнат. Яко!?

Очите на Бога - пещера Проходна, Карлуково

Като скакалец пълзи нагоре алпиниста по най –големия пещерен свод в България – 45 м на изхода на Проходна.

Някога в Карлуковския пролом е имало три скални манастира. Софроний Врачански, спасявайки се от кърджалийте, е намерил убежище в

Карлуковския манастир

От него е оцеляла единствено манастирската черква „Успение Богородично”. Еднокорабната сграда се намира вътре в двора на лудницата и така  доскоро е била закрита за посещения. Днес има два входа, но и те бяха затворени. Огледах се и прескочих оградата, но на врата на черквата имаше катинар. Предадох се на първата срещната лекарка и помолих охраната на психоболницата да отключи храма. Един съвет от мен, не е нужно да се правиш на луд и да прескачаш оградата, защото някои пациенти могат да те харесат и да не те пуснат да си ходиш.

За съжаление влагата която е проникнала по стените и свода на наоса е увредила повечето от стенописите. Местните събират пари за нова камбанария, но църквата спешно се нуждае от дренаж на водите. Дали камбанният звън ще може да изгони бесовете от душите на лудите? Затова долните снимки са само от предверието, където са оцелели по голяма част от средновековните стенописи.

Карлуковски манастир, Карлуково

Ктиторският надпис върху източната стена в предверието свидетелствува, че последното изписване на храма е направено с парите на ктитора проигумен Агапий и протопоп Найден през. август 1602 година. На свода на врата отдолу

Св. Апостоли Петър и Павел – Карлуковски манастир, Карлуково

са изписани Св. Апостоли Петър и Павел.

Стенописи – Карлуковски манастир, Карлуково

Св. Богородица на трон и над нея са архангелите Михаил и Гавраил. До нея е, Христос разкъсващ списъка с нашите грехове, а вляво е евангелиста Матей.

Св,Теодор Стратилат – Карлуковски манастир, Карлуково

Св. Теодор Стратилат с избодените очи от някой шарлатанин – лечител.

Св.Мария Египетска – Карлуковски манастир, Карлуково

Св. Мария Египетска е само кожа и кости след диетата в пустинята.

Св. Сава, Св. Петка, Св. Марина и Архангел Михаил – Карлуковски манастир, Карлуково

На долният ред са Св. Сава, Св. Петка, Св. Марина и Архангел Михаил.

Св. Йоан Рилски и Св. Константин и Елена – Карлуковски манастир, Карлуково

Св. Йоан Рилски и Св. Константин и Елена.

скален манастир на Св. Марина от ХIII век  –  Карлуково

Отсреща на непристъпната скала група луди ентусиасти се опитват да съградят отново разрушения скален манастир на Св. Марина от ХIII век. .

Националният пещерен дом, Карлуково

Отгоре като птица е кацнал „Националният пещерен дом”, където може евтино да се преспи. Но има време и ние решаваме да потърсим по тихо местенце, далеч от грохота на кариерата и ж. п. линията –като Етрополския манастир.

Цветан Димитров, октомври, 2012

Автор: Цветан Димитров

Други разкази свързани със Стара планина– на картата:

КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА ЗА ПОДРОБНОСТИ