Archive for the 'Филип Петров' Category

апр. 29 2010

В Охрид на конгрес

Днес Филип ще ни замъкне на конгрес на … математиците, разбира се, в прекрасния град Охрид. Снимките са доста, вижте ги най-долу в галерията. Приятно четене:

В Охрид на конгрес

Пътуването от София до Охрид беше напълно безпрепяствено. На границата първоначално ни свалиха багажите за проверка, но като разбраха, че повечето пътници са „математици за конференция“ всичко мина по вода и нямаше обръщане на съдържанието на саковете с главата надолу. После имахме кратък престой в Скопие, от който за съжаление видяхме само автогарата. От там продължихме и късно през нощта пристигнахме в Охрид.

Охрид, Македония

Охрид

Настанихме се в квартира в стария град (предварително резервирана естествено), която се намира на ул. Климентски Университет 27. Оказа се, че е точно да главната търговска улица или т.нар. „Чаршията“. Въпреки тъмнината още в самото начало добих изключително позитивно впечатление. Стаята беше с изключително красив изглед към пристанището.

апр. 16 2010

Офроуд до Радуй (Пернишко)

Да посрещнем дългочаканате тази година пролет с един офроуд из калта. Приятно четене:

Офроуд до Радуй (Пернишко)

Вчера рано сутрин се разходихме до вилна зона в село Радуй (Пернишко). Избраният път минаваше през Банкя, покрай Клисурския манастир и от там покрай военно поделение по „черен път“. В случая пътя не беше въобще черен, а по-скоро блатист. В началото и в края (където имаше живот) изглеждаше така:

Към Радуй (Пернишко)

По нататък в повечето случай изглеждаше така:

Към Радуй (Пернишко)

В началото имаше закъсал джип и уплашен Голф. Заобиколихме ги. Не след дълго ние закъсахме в снежна преспа, но с блокиран диференциал и малко „напред-назад“ излязохме. По-нататък пътя беше нещо средно между черен път и блато, но все пак бяха минавали други автомобили, чийто коловози помогнаха

февр. 22 2010

Едно истинско зимно пътуване през Петрохан

Днес няма да хойкаме надалеч – с помощта на Филип ще направим един зимен преход през т.н.исторически път (т.е.стария път) на Петрохан. С джип,много сняг, снимки и никакви хора по офроуд трасето. Приятно четене:

Едно истинско зимно пътуване през Петрохан

В четвъртък сутрин тръгнахме с баща ми към селото ни в монтанско. Избрахме пътя през прохода Петрохан, защото е по-спокоен и много по-красив от магистралата на Витиня. Имаше известен риск заради зимните бури, но те бяха на изток и нямаше прогноза за такива в северозападна България.

Пътят към Петрохан беше почистен идеално.

Малко преди Гинци обаче изнудих баща ми да минем по т.нар. „Исторически път“.

Бях чувал, че е красиво и наистина беше. Каменистият черен път беше изключително разбит и на места въобще липсваше. Всъщност се ориентирахме накъде да вървим само по дирите на един автомобил минал преди нас:

По стария, исторически път на прохода Петрохан

Снегът не беше много, но пътя беше изключително хлъзгав и на места много стръмен. С нормален автомобил определено би било предизвикателство.

По стария, исторически път на прохода Петрохан

В общи линии нямаше храсти и клони които да пречат, т.е. по пътя не рядко минават коли.

По стария, исторически път на прохода Петрохан

Времето беше прекрасно. По пътя подминахме двама туристи.