Archive for the 'Кристина Пейчева' Category

апр. 07 2009

Германия: Дортмунд

Много обичам да пускам пътеписи от Германия — причината е повече от тривиална: така и не мога да се организирам и самият аз да напиша впечатленията си от тази наистина хубава и пълна със свестни хора страна. По този повод винаги се радвам когато някой разкаже за Германия и германците. Днес това ще бъде Кристина. Още повече ме радва, че става дума за града, в който прекарах едни от най-полезните за мен месеци. Приятно четене:

А, да — и не забравяйте да учите немски!

Приятно четене отново:

Германия

Заминаване и първи дни в Швабско

Ставаме в 4:00. Ужасно ни се спи, защото легнахме в 2:00. Това прави около 2 часа сън (при мен доста по-малко, защото заспивам трудно). Къпем се, аз слагам малко грим, защото приличам на плашило, обличаме се и викаме такси. Малко е странно, че оставяме къщата празна за толкова дълго. Странно е, че няма и кой да ни изпрати- Нади е при моя колежка.

Таксито идва с голямо закъснение и вече съм ужасно притеснена дали ще успеем. Оказва се, че на 2 пъти го спирали полицаи за рутинна проверка. На София ленд го спират трети път. Този път за превишена скорост. Разправя се кратко, след което бавно, с 50 ни дозакарва живи и здрави. Последни 10 минути за чек-ин. Пререждаме цялата опашка от хора, като се извиняваме учтиво, че изпускаме самолета. По-късно разбираме, че друг полет в толкова часа НЯМА и сме прередили хората от нашия си самолет. Малко грозно, но какво да се прави.

В автобусчето, което ни закарва до самолета, става доста смешно. Понеже ще летиум с Уизеър (а там не сервират безплатна храна) всички набиват някакви сандвичи. Аз не се усещам и правя някакъв доста грозен коментар за тъпкането на храна на обществено място, с който спечелвам омразата и на останалите хора, които все още не са ме намразили, че съм ги предредила. В края на автобуса се разиграва някаква драма. Някакви момчета закъсняват и като се качват в автобуса, други някакви им подхвърлят „Ае бе, само вас ли ще чакаме, да не е на баща ти тоя самолет, та всички вас да чакаме“. Закъсняващите отвръщат в същия дух и някъде тогава автобусчето утихва, предотвратявайки, може би, бой.

Самолетът е малък- аербъс 330. Освен че е малък, мирише на бабичка и е страшно тесен. С М. оставяме народа да се блъска и се качваме последни. Сядаме до алеята, от двете страни на редиците, над крилото. Не знам- заради времето или заради размера на самолета, но има ужасна турболенция. Предвид, че не успях да закуся нищо, нито да пия кафе, се чувствам ужасно- зле ми е, спи ми се, уморено ми е. Турболенцията, обаче, не ме оставя да спя- всяко затваряне на очите за по-дълго ме кара да се чувствам като след много, много тежка нощ в дискотеката- гади ми се и ми се вие сват. Малко по-късно си всимам сандвич и кафе. Това частично оправя положението, макар че по-късно ще съжалявам. Пред мен седят 2 момчета и едно момиче. Може би летят за пръв път, защото са много уплашени и непрекъснато се чудят къде е тоалетната. Накрая се присрамяват и питат стюардесата, която е една патка с кофти прикрито акне- сопва им се и им казва, че докато не загасне знака за коланите- не могат да стават от местата си. Те така се шащисват, че така и не отиват до тоалетната до края на полета.

Кацаме в 8 часа. Времето навън е мокро, но приятно- температурата навън е 6*С. Мисля си „О, до обед ще е поне 15“. Да ама не. Това не е България да има такива амплитуди. Оказва се, че колкото е сутринта, най-много 2—3 градуса да се качи за през деня. Никакъв шанс да ходя по-тънко облечена.

май 12 2008

До Солун и обратно

Днес представям кратките впечатления на Кристина от Солун в Гърция. А бяха времена, когато софийското пристанище Θεσσαλονίκη беше абсолютно затворен и недостъпен за нас град. …..Просто Солун е най-отвратителния депресиращ град на света. Никога не съм се чувствала толкова ужасно. Направо съжалявам, че не отидох до Икея, не спах една вечер и не се върнах обратно, вместо да стоя толкова време. Излишно е да споменавам, че трябваше да се върна утре, но настоях да се приберем днес, защото просто Солун е отвратително място и да пукна, ако някога ида там на почивка.