Archive for the 'Волан' Category

Дек. 19 2009

Джамиите на Скопие

Днешният 19-и декмеври ще остане като паметен в историята на Македония, България и Балканите. От днес Македония прави първата сериозна постижение към отварянето си и махането на границите — и понеже тази патетика ви е чужда, да го кажа с думи прости: от днес пада визовият режим за македонците. С днешният пътепис на Волан искам да кажа „Добре дошли“ на жителите на Скопие, Охрид, Делчево, Струга, Битоля, Прилеп, Струмица, Ресен… Искрено се надявам, че пътеписите от Македония изведнъж ще се увеличат и, както настоящият, ще бъдат публикувани и на нашия сайт 🙂

А сега Волан ще ни представи един неочакван поглед върху столицата на Македония — той ще ни покаже джамиите на неговото Скопие.

Молба: който може, моля, регистрирайте разказа в Свежо – мрежата, то която работя днес ми забранява достъпа до там.

Джамиите на Скопие

На осемстотин квадратни метра в Скопие има 13 Джамии… Ако малко се уголеми диаметъра на километър и пололовин квадратен в Скопие някога имало 19 джамии…

1. Исхак — Бегова (Шарена-Аладжа) Джамия

Ishak Bey (Aladja) Mosque… Градена е 1438/39 година/ Неин ктитор бил Исхак-бег, военен комендант на Скопие.