Archive for the 'Дения' Category

Ное. 10 2009

Из Европата на кола

Ето един пътепис, който едва ли можеше да появи преди 20 години. Всъщност щеше ли да имаше сайта като Пътуване до…, ако преди двайсет години не падна режима. Та затова днес ще направим едно бързо и забавно пътуване из Европата. Приятно четене:

Из Европата на кола

Когато тръгваш към България с двайсет и пет годишна кола, която не е била в движение допреди няколко дни и с шофьор, който току-що е взел книжка и почти не е карал, имаш само две възможности — или непрекъснато да се притесняваш, или да спреш да се притесняваш въобще. Както обикновено, аз се спрях на втория вариант.

Пътешествието ни отне три дни на отиване и три на връщане, спахме в колата, която е пригодена за тази цел.

Пътищата (Чехия, Словакия, Унгария и Румъния)

В Чехия, Словакия и Унгария са пей, сърце. След което гледката рязко се променя.

Понеже Kiff искаше да избегне Карпатите и възможността да се забие в Букурещ, направихме обиколка през Тимишоара, Турну Северин, Крайова и Александрия. Голяма грешка. Не само че пътищата бяха под всякаква критика, но и половината бяха в ремонт и през двайсетина километра едното платно беше затворено.

Това, което се набива най-много на очи по румънските пътища са кръстовете покрай пътя, където някой е катастрофирал и умрял. През километър-два — кръст или параклис. При начина на шофиране на румънците никак не е чудно. Да не говорим за безбройните трупове на кучета, котки и други неидентифицирани същества.

Шофьорите (Румъния)

Румънските шофьори мога да определя само с една дума — камикадзета. Това, че не ги интересуват правилата за движението по пътищата или безопастността на останалите участници в движението не ми е толкова чудно. По-чудно ми е, че явно не ги интересува собствената им безопастност. Нормална гледка представлява да видиш по най-стръмните завои в Карпатите как шофьор в раздрънкана дачия, от чиито багажник стърчи детска количка си играе на Формула 1 и изпреварва TIR-ове. Или пък TIR-ове, които си играят на Формула 1 по баирите. Многобройните табели, на които е написано колко катастрофи са станали в тази отсечка и колко са ранени и мъртви, явно никого не впечатляват.