Archive for the 'Огнян Ковачев' Category

юни 13 2014

До Чудните мостове и Голям Беглик с Дачия Дъстър

Днес Оги ще ни качи на джипа и ще ни разведе из Родопите. Приятно четене: До Чудните мостове и Голям Беглик с Дачия Дъстър Всичко започна около 1 април, почти на шега, на майтап, когато вече бях се регистрирал със снимката на моята кола с каяк на покрива, на един от популярните меандри на р. […]

февр. 21 2014

Над хижа Иван Вазов в Рила

Малко ни е топла зимата, въпреки това на Рила си е сняг – там днес ще ни води Оги. Приятно четене: Над хижа Иван Вазов в Рила Четвъртък, след работа – тръгвам с Велко Мариянов от Младост през Железница, Ковачевци, Сапарева баня към х. Пионерска. Слушаме Оратница, на макс. След Клисура, на спускането – притеснено […]

юни 04 2011

Връх Ботев в Стара планина

Днес е хубав ден за катерене. По пък едно катерене, до връх Ботев, ще кажат други 😉 Но пък за моята автомобилна душа едно качване на най-високия връх на Стара планина продължава да бъде неизпълнена мисия. Оги ще ни води до горе 🙂

Връх Ботев в Стара планина

Голям късмет извадих с планирането на пътуването ни до отправната ни точка, а именно гр. Априлци. Тъй като пътуването ни започваше на 6 май – Гергьовден и очаквах да има засилено придвижване на хората по пътища и гари, реших още на 3 май да се обадя до автобусния превозвач, за да резервирам билети. Речено и сторено – за голям късмет взех последните 4 билета на последния ред в автобуса до

гр. Априлци.

Отпътувахме по график и в 13:00 ч. бяхме на центъра на града, поразходихме се, напазарувахме си по нещо за идните дни и тръгнахме по асфалтовото шосе през кв. Зора и кв. Видима до паркинга под хижа Плевен.
Успяхме да стигнем преди залез слънце на хижата, където бяхме посрещнати от няколко красиви свободни коне. А

връх Ботев

се виждаше „на една ръка разстояние“.
Под връх Ботев, Стара планина
връх Ботев - 2376м., Априлци, България
Центърът на ПСС към БЧК се бе разположил на зелената полянка.
Планинска спасителна служба – под връх Ботев, Стара планина
Трибагреника се бе разположил върху името на хижата, а зад него планината се бе настанила в пространството.
Хижа Плевен – под връх Ботев, Стара планина
Моят приятел от Холандия практикуваше както той каза „Slack-lining Bulgarian style“.
Връх Ботев, Стара планина
В похода ни към върха и остатъците от прясно падналия майски сняг.
Връх Ботев, Стара планина
Вече сме стъпили на билото на Стара планина, част от международния маршрут Е-3 в българската му част Ком-Емине.
Връх Ботев, билото на Стара планина
Красивите гледки са навсякъде – комбинациите от облаци, ледени форми, образувани от ветровете и студа.
Връх Ботев, билото на Стара планина
Стъпили здраво на върха с поглед към метеорологичната станция, антените и военните съоръжения.
Връх Ботев, Стара планина
Военният камион останал от времето на социализма.
Баба Яга (ГАЗ 51) под връх Ботев, Стара планина
Баба Яга (ГАЗ 51)

Аз и моят холандски приятел Аренд на връх Ботев.
На връх Ботев, Стара планина
Още красиви форми, изваяни от вятъра и студа.
Под връх Ботев, Стара планина
Погледът е вече ориентиран на юг – долу се вижда

хижа Рай,

леко озарена от следобедното слънце. Отново, както и година по-рано – склона от южната страна е изцяло с разтопен сняг и няма следа от него.
Хижа Рай, Стара планина

Райското пръскало

този път бе наистина пълноводно и величествено.

Водопад Райското пръскало, Стара планина

Автор: Огнян Ковачев

Други разкази свързани със Стара планина– на картата:

ян. 14 2011

Железопътно приключение из Искърското дефиле: Мездра и Черепиш

Преди време един наш читател пожела, освен пътепис за Перник, да публикуваме и пътепис за Враца. Малко по-късно направихме едно приближение (Етрополе и Правец) Днес ще се качим на влака и по Искърското дефиле ще докоснем даже и Враца 😉 Приятно пътуване с

Железопътно приключение из Искърското дефиле

Мездра и Черепиш

Едно старо пътешествие, което ми седеше на опашката за споделяне на малко кадри и емоции и ето че му дойде и на него реда. В последно време след работа не ми остава да пиша, защото се занимавам и с хиляди други неща.

Та пътешествието бе замислено с идеята да посетим Карлуково и пещерния дом, но тъй като бе в ремонт се насочихме към Враца и района. Привлечени от емоцията за пътуване с БДЖ се качихме на влака до Враца, с който за два часа се стига до тази част на Балкана.
След последните неприятни ситуации, случили се във влаковете на българския превозвач, вече във всеки вагон се вижда учтивото обръщение към „Уважаемите пътници“.

Български държавни железници

Много е забавно да си на зор и да се загледаш, че има шарени табелки, които си противоречат на 100 % при насочване от и към WC.

Български държавни железници

На гара Мездра има кратко прекачване, а някои вагони са освежени от графитите на анонимни художници.

Български държавни железници, Мездра

Някои от социалистическите надписи и табели продължават да информират пътуващите.

Български държавни железници, гара Мездра

И технологиите не са успели да си пробият път сред комуникационните средства на БДЖ.

Мездра, България

Тук подобно на по-горната картинка се вижда старите имена на „Бутик“

Български държавни железници, гара Мездра

Ето един пример как се подреждат перфектно и без ръбче плочки – идеално изправени фуги, надлежно запълнени с циментов разтвор… По социалистическо време хората си свършваха работата за да не се налагат чести ремонти, а сега всеки отбива номера, взима парите и чака нов ремонт да се отвори

Български държавни железници, гара Мездра

Пердетата на „Началника“ не са се срещали с никакъв перилен препарат през последните 30 години…

Български държавни железници, гара Мездра

Една от многото забравени и изоставени гари по пътя към индустриалното развитие и западането на железопътния транспорт, надделели над него са автомобилния и автобусния, макар наличието на добре изградена ж.п. мрежа, макар и в тежко състояние

Български държавни железници, гара Черепиш

Един остатък от липата, сгушил се сред керемидите на един Врачански покрив

Български държавни железници, Враца

Изхвърлена и прецизно подредена плеада от автомобилни крушки върху капака на контейнер за смет, отново в гр. Враца

Български държавни железници, Враца

Озвучителната система на площада е забравена от времето, някога тук Тодор Живков е приветствал с пламенни речи

Български държавни железници, Враца

И авто-спирката е потънала в забрава, ръчно изписаното разписание едва ли е актуално

Български държавни железници, Враца

Нито един от артикулите не се намираше в кафето, независимо че са обявени на видно място на входа

Български държавни железници, гара Враца

Влакът, който ни отведе до Черепишкия манастир

Български държавни железници, гара Черепиш

Изоставената красива църква, именно на гара Черепиш

Български държавни железници, гара Черепиш

Липсващи болтове, разхлабени гайки и отворени разстояния между релсите – такава е ситуацията като цяло в БДЖ

Български държавни железници, гара Черепиш

Но някои буболечки не се интересуват от случващото се наоколо – те си остават пъстри и красиви

Буболечка, гара Черепиш

Последната картина от разрухата на БДЖ се вижда на ж.п. гарата, която е занемарена и изоставена да се руши без да се използва

Буболечка, гара Черепиш

Автор: Огнян Ковачев