Archive for the 'Казахстан' Category

февр. 19 2016

С Опел до Средна Азия, 2015 (5): През Казахстан

Продължава централноазиатското пътуване с опела на Валентин – започнахме с Украйна и руските кавказки републики, обиколихме Азербайджан, а последния път през Калмикия стигнахме Астрахан.  Днес ще пътуваме през Казахстан: умиращото Аралско море; космодрума Байконур; пустинята Каракум; „туристическата перла” Туркистан; езерото Балхаш; „южната столица” Алмати;  ще разберем къде се е състоял грандиозния военен сблъсък на цивилизациите през 8-ми век […]

сеп. 25 2009

Около света надясно (околосветско пътешествие с мотор)(9): През Казахстан

Продължаваме с околосветското пътешествие на Коста Атанасов. Както знаете, той поддържа собствен сайт за пътуването си, а при нас публикуваме интересни части от него. Започнахме с Нъводари, Румъния, а за последно го оставихме в подтсъпите на Астана в Казхстан

Днес продължаваме през Казахстан. Приятно четене:

Около света надясно (околосветско пътешествие с мотор)

част девета

Из Казахстан

Ставаме към седем и половина. Вячислав прави физически упражнения и ми обяснява, колко е полезно за закалката да си миеш краката със студена вода всяка сутрин. Решавам да опитам – не ми харесва и изобщо не се чувствам закален. Чувствам се измръзнал и това още повече контрастира с топлото ми легло от преди малко. В България са три часа назад, което значи, че дори и ранните пилета ще спят още цели три дълги, прекрасни и недостижими серии от по шестдесет минути, а нормалните хора изобщо ще спят още шест часа… Помагаме на шофьора отвън да запали колата си – когато не става с бутане, Вячислав просто го дръпва със джипа си и сме готови за тръгване.

Небето е облачно – изглежда се кани да вали, но в следващите няколко часа се изчиства и плътната маса облаци отстъпва на огромни, откъснати и разпръснати по небето парчета памук. Изглеждат още по-големи, защото са ниско – личи си как се изместват, докато караме под тях и това ги прави да изглеждат гигантски, особено в контраст с многото нищо наоколо. Това е един от онези моменти, в които човек се предполага да се почувства малък и нищожен пред могъществото на природата, но аз не успявам – просто се кефя, гледайки ги. Явно съм тръгнал по пътя на Зейфод.

Пътят на юг от селцето, където сме спрели вчера, е много добър. Гладък асфалт със своевременни бабунки, изпречващи се на пътя ти точно с такова времево отстояние, колкото да не заспиш от постоянните прави линии във всички посоки. Прави линии натам, прави линии насам… Навсякъде. С лопата да ги ринеш. Хоризонтът не е просто „натам“, а е накъдето и да погледнеш – всичко е един голям хоризонт. Пътят – прав като талпа, и единствените знаци, които срещаш, са тези за кръстовище. Кръстовищата представляват по два метра асфалт, тръгващи в двете посоки от главния, и превръщащи се след това по магически начин в пръстен път, изчезващ в поредната права линия в далечината. Иска ми се да имаше поне няколко дървета покрай пътя, някъде, за да може като ги подмина да кажат „Ввуп – ввуп – ввуп“, но уви, чувам просто монотонното бучене на вятъра в каската си, и опитите ми да го заглуша с пеене на хита „Kazakstan is the greatest coutry in the world“ не правят нещата никак по-леки. Кой би повярвал. Направо ми иде да се плесна по каската. Казахстан! Уауа-уиуа! Пътят, по който караме е главен, но често има разклонения, а няма табели. Някак си хем си мисля, че не може да няма табели към столицата по един от главните входове откъм Русия, хем по някакъв начин съм го очаквал. Хубавото е, че навсякъде в Казахстан, щом спреш до пътя, дори и да не полагаш усилия да изглеждаш объркан и загубен, някой спира и те насочва. На пътя сме почти само ние – от време на време срещаме някой камион или кола, или в далечината на някое поле виждаме трактор – различава се по пушилката, която вдига, но дори и да е спрял – всяко нещо се набива на очи, когато е заобиколено с достатъчно плоско нищо, а тук има купища

сеп. 18 2009

От Волгоград до Казахстан (8 част на Около света надясно (околосветско пътешествие с мотор)

Продължаваме с околосветското пътешествие на Коста Атанасов. Както знаете, той поддържа собствен сайт за пътуването си, а при нас публикуваме интересни части от него. Започнахме с Нъводари, Румъния, а за последно го оставихме край Волгоград в Русия Днес ще продъжим към Казахстан. Приятно четене: Около света надясно (околосветско пътешествие с мотор) част осма От Волгоград до Казахстан Волгоград — Самара „Oh fuck!“ — е първото нещо, което успявам да кажа. „F-f-fuck!“ Чакълът се хлъзга […]