Archive for the 'Ренета Костадинова' Category

дек. 09 2011

На Банско без ски

Заваля сняг и май идва време за ски 😉 На Банско? Може, но малко по-късно, защото днешният пътепис ще ни покаже Банско, свободно от тълпи скиори 😉

На Банско без ски

До преди месец представата ми за Банско беше хотели, сняг, ски и пъплещи тълпи от туристи през зимата и мъртвило през останалите сезони. Иначе казано, нищо което да ме вълнува. За радост се оказа, че много съм грешала.

Банско

Банско

Банско е много красиво градче, старите му  къщи и кадаръм са покрити с обли камъни, Неофит Рилски, Паисий и Вапцаров са родени там, а храмът „Света Троица“ е един от най-големите в България. Заради малкото време с което разполагахме трябваше да избирам какво искам да видя по-подробно. Избрах къщата-музей на Неофит Рилски.

Банско, къща - музей Неофит Рилски

Силно впечатление ми направи откъс, в който видните граждани на Банско, успели да съберат пари за да построят килийно училище нямат повече средства и искат да напишат писмо до сръбския княз, за помощ. Помощ не с пари, а с книги за училището. Те се опасяват, че не са достатъчно грамотни, за да пишат до такава висока инстанция и молят Неофит да напише писмото.

Част от писмо на видни банскалии, изпратено до Неофит Рилски

Освен красивите скринове в дома на Неофит Рилски може да се види типичната за този край наклонена тераса.  Правена е по този начин, защото над нея няма навес и така снега и дъжда се оттичат. Тази тераса свързва помещенията, в които е живеело семейството с плевнята, в която сега е експозицията със снимки и документи от живота на Неофит Рилски.

Банско, къща - музей Неофит Рилски

Типична наклонена тераса в къщата - музей Неофит Рилски в Банско.

Света Троица, Банско

От терасата се вижда камбанарията на храм "Света троица"

Уредничката на музея се оказа жена с широки познания за историята на района и България. В края на експозицията със снимки и документи видях снимка на църквата “ Свети Стефан“ в Истанбул. Жената ми разказа, че Неофит Рилски е бил поканен да произнесе слово при освещаването на новопостроения железен храм.
Света Троица, Банско
В непосредствена близост до дома на Неофит Рилски, разделен от него само с една тясна уличка е храм “ Света Троица“
Света Троица, Банско
Целият храм е дървен. Дървени са колоните и таванът, по който в момента вървят реставрационни работи, за да бъде почистен от натрупаните сажди и цветовете му да грейнат с едно времешната си яркост. Каменна е само кулата на камбанарията.
Фестивал на изкуствата "Утринна звезда", Банско
Късметът и тук беше с нас и освен хубавото време, което ни съпътстваше в пътуването в Банско попаднахме на фестивал на талантите. В продължение на три дни във фестивала щяха да участват групи, от всички градове на страната, които се занимават с артистични изяви.
Фестивал на изкуствата "Утринна звезда", Банско
Банско, фестивал на талантите.
Автор: Ренета Костадинова

Други разкази свързани с Пирин – на картата:

ное. 08 2011

Лещен и Ковачевица – на гости на тишината (2)

Продължаваме с разказа на Ренета за Родопите. Бяхме в Ковачевица вече, днес на ред е Лещен.

Лещен и Ковачевица – на гости на тишината

Лещен

Глинената къща се оказва пълно разочарование.

Лещен, глинената къща

Представлява мешавица, между дома на Люк Скайуокър на Тауин, ирландска колиба със сламен покрив и о, проблясък, български стобор. Струва ми се безвкусна, да не кажа кичозна. Георги да я намира за …интересна, но единственият въпрос, който буди у мен е: „На кого му е скимнало, че може да изглежда подходящо в България въобще, а камо ли в село, като Лещен, с каменните му къщи на по два-три ката?!?!“

Лешен, глинената къща

Лешен, глинената къща

Лещен

Добре, че е малка и е в края на селото.

Лещен

Преди, да стигнем до нея дълго се разхождаме в търсенето и. Тръгваме по една или друга учличка с надежда да попитаме някого. Въпреки едичничните шумове и откъслечните човешки гласове, които чуваме, компания ни правят само две кучета. Трябва да им се признае, че са гостоприемни домакини и ни придружават почти през цялата ни разходка из Лещен.

Лещен, Гърмен, България

Попадаме на гледки къде по-красиви от „къщата на Ферд Флинстоун“.

Къща, Лещен
Лещен, на стената има малка пещ.

Докато обикаляме селото попадаме на къща с име „Галерия“. Тръгваме по стръмният калдаръм, който ни довежда до спретнато дворче.  Къщата е затворена, но портичката към двора е отворена гостоприемно. В единият му край има пейки наредени така, че да разкриват чудесна гледка към селото под нас.

Изгорялата и порутена църква

направо ми бръква в душата. Личи си, че преди огъня мястото е било добре поддържано. На голямо дърво в градината са окачени най – идейните фенери, които съм виждала до сега. Електрически крушки вмъкнати в празни кратунки.  Колко ли вълшебно е изглеждало това дърво вечер.

Осветление, Лещен

Църквата в Лещен

rodopi_leshten__6442

Осветление, Лещен

Лещен

Къщите са същите както в Ковачевица но селото ми се струва по-малко. Заглеждам се с голям интерес по просторните чардаци. Забелязвам множество снимки, наредени на една стена. Стари фамилни портрети, сложени вероятно от находчив настоящ собственик, но в моето въображение висят там от години. Стопанката на къщата ги забърсва от праха, а домакинът седи на турско кафе в някой прохладен след обед и разказва на гостите си историята на прадедите си.

Харесвам много Лещен, но сърцето ми вече е останало в Ковачевица.

Автор: Ренета Костадинова

Други разкази свързани с Родопите – на картата: