Archive for the 'Мила Банкова' Category

ное. 08 2009

„Писмо за теб от Амазония“ – нова книга от пътешественик

Наистина има привличане между блогърите и литературата 🙂

Наскоро нашата авторка Мила Банкова издаде книга с легенди от Перу. Ето какво казва тя:

„- Разкажи нещо повече за книгата?

– Визията за и на тази книга е малко по-необичайна, тя е артистично проявление на хора, които се свързват с мен, като всеки с нещо иска да помогне. Има приказки, измислени от самите деца, истински легенди от Амазония, рисунки, снимки. Но книгата няма да е моя, а ще е изготвена от всички тези хора, които помагат в нея, аз съм само посредник и давам информацията. Тя ще е една приказка на верига от хора, които искат да разкажат, че един друг свят е възможен, както в детските мисли. Тръгва от желанието да свързвам деца по света и от това, че моите деца много искаха да разкажат на връстниците си от Италия, България и други интересни места за техните плодове и истории с ягуари, които аз най-искрено им казах, че нашите деца не познават. Да не забравяме, че и ние сме деца, но пораснали, затова тази книга е създадена от деца за деца, но и за възрастни. Идеята е да излъчва светлина, усмивки, цветовете на Амазония. “

И понеже:

Приходите от продажбата на книгата са за децата в Перу, а 17% от цялата сума отива за изграждането на доброволчески клубове по училища в България, за да се предава опита и солидарността да расте. Тези 17% ще бъдат използвани от самите ученици за целите.“,

то и аз реших да се включа в помощта, като сложа едно банерче в левия сайд-бар за тази книга.

Книгата е със заглавие „Писмо за теб от Амазония“ и ето къде можете да я намерите

апр. 23 2009

Амазония – Ла Селва (2)

Продължаваме с разказа на Мила за Амазония — горното течение на Амазонка в Перу. Както си спомняте, Мила работи в този район и иска да издаде книга за живота на хората там. Предишната част е Амазония — Ла селвa (Перу) (1), а ние продължаваме нататък. Приятно четене:

Амазония — Ла Селва

Каква е всъщност действителността през 2008 година?

Бразиски орех/кастаня

Бразилският орех е основен продукт в икономиката на района Мадре де Диос.

Сабалуьок е селище, което се състои от около 180 човека, които живеят дълбоко в джунглата. От тях само четирима са местни (единствените останали от племето Инямбари), а останалите са пришълци, слезли от Андите преди повече от 30 години. Селището е разположено по реката „Рио Лас Пиедрас“. Прекарах близо година с чудесните хора от тази общност, чиято основна прехрана е събирането и продаването на „кастаняс“. Така наблюдавах процеса на събиране, сушене и белене на тази ядка и събирах впечатления от техния живот.

През дъждовния период, от януари до март, мъжете тръгват навътре в гората да събират кастаняс. Добивът е абсолютно природно чист процес, без някакво допълнително култивиране, последван от дълъг период на сушене и белене. Дървото, от което падат по естествен път ядките, достига до 60—80 метра височина. Във вътрешността си всяка черупка бразилски орех събира от 15 до 20 ядки, обвити в друга черупка. Мъжете разсичат с мачете външната обвивка на ореха и събират ядките, които са едни от най-богатите на пълен комплекс хранителни вещества в целия свят. От тях може да се извлича олио за готвене или за най-добрата козметика. Някои казват, че с него може да бъде лекуван рак. След тримесечен период на събиране на кестени в изключително трудните дъждовни периоди на Амазония, започва процеса на сушене и белене. Това е най-дългият процес — през целия период до септември се белят кестени ръчно с помощта на железни машини, които чупят черупката.