Archive for the 'Бразилия' Category

февр. 16 2015

Рио де Жанейро (1): Olà Rio!

Светът е такъв днес, че провеждащият се в момента карнавал в Рио едва ли интересува някого, но това не значеи, че ние няма да отидем до най-големия град в Бразилия. Наш водач ще бъде Атанас. Приятно четене: Рио де Жанейро част първа Olà Rio! Paris Charles de Gaulle Airport е добре уредено летище, с много […]

юли 02 2012

Рио де Жанейро: И как е? Хареса ли ти?

Какво – какво, … да вземем да отскочим до Рио де Жанейро днес? Мария ще ни води до едно странно за харесване място 🙂

„И как е Рио? Хареса ли ти?“

– Мълчание. Хареса ми, разбира се, но не мога да кажа с какво. Опитвам се вече повече от месец да уточня кое му е толкова хубавото, че целият свят изтръпва като сладострастник при споменаването на този град, но не ми се получава. Краткото ми резюме включва статуята на Христос, скалата Шугърлоаф и плажа Копакабана, а по- дългото…и то е толкова. Честно да си призная, единственото, което ме впечатли беше местоположението и земния релеф. Но да започна отначало.

В 4ч. сутринта , в деня на откриването на карнавала, акостираме на пристанището. Записала съм предварително организирана екскурзия. Първоначалните ни планове бяха за 2-3 дни престой, но 7 месеца преди пътуването най – добрата цена, която намерих в нет-а, за билет за отдалечена и  сбутана ложа на Самбодрома започваше от 264 долара на човек. За хотелите не ми се и пише, по- скъпи са от лондонските и нюйоркските. Както вече съм споменавала – карнавал година храни. Това наклони везните към организиран тур и самолетен билет късно вечерта обратно към Европа.

Крайбрежната морска градина – Рио де Жанейро, Бразилия

Крайбрежната и Морската градина

Рио де Жанейро, Бразилия

Успяваме да слезем от кораба към 8,15, защото сме изчакали бразилските гранични процедури около 3 часа. Тук е мястото да предупредя, ако пътувате до/ за/ през Бразилия, си планирайте поне по 2 часа време, за да преминете границата, независимо в коя посока.

Първата спирка е

статуята на Христос Спасителя,

докъдето се стига с влакче.

Към статуята на Спасителя – Рио де Жанейро, Бразилия

На „гарата“ бяха закачени множество национални флагове, ето и нашия:

Българско знаме – Рио де Жанейро, Бразилия

Горда Стара планина, а Боевски – в затвора ;)

Гордост, я! Цялата група разбра веднага откъде сме, за малко ми се стори и че страхопочитание в очите прочетох. Така, така! 🙂

Рио де Жанейро, Бразилия

Това се вижда по пътя на влакчето, изкачвайки са по хълма:

Към статуята на Христос Спасителя – Рио де Жанейро, Бразилия

Христос Спасителят – Рио де Жанейро, Бразилия

Христос Спасителят

От хълма гледката е смазващо – феноменална.

Гледката от Корковадо

Корковадо - Parque Nacional da Tijuca - Alto da Boa Vista, Рио де Жанейро - Рио де Жанейро, Бразилия

Нормално е там да е пълно с туристи, всеки снима нон- стоп, опитвайки се да хване най-добрия ъгъл и перспектива. Сигурно в Нет-а има милиони фотоси от там. В „краката“ на Христос от задната страна на статуята, в самия камък е „вкопан“ параклис, в който всеки може да влезе и да се помоли. Не ми беше удобно да го снимам, имаше хора, а молитвата е много личен момент.

Рио де Жанейро, Бразилия

В подножието на хълма, около станцията и касите за билети има сергии с различни сувенири, в съседство е градинка с пейки, масички за шах и детска площадка, а в супер-а отсреща може да си купите вода и сладолед с кредитна карта.

Потегляме към

плажовете Копакабана и Ипанема

В Рио имат общо пет големи плажа. Може и да са шест или осем, числата никога не са имали значение за мен, чувала съм само за първите два, които са и най- известни, тъй като в годините са бая рекламно брандирани. Обиколката е с автобус. Не е включена разходка по пясъка, посядане под чадър или топене на краченца в морето. Копакабана побира едновременно 2 милиона плажуващи, за Ипанема цифрата е съвсем по – малка. Но понеже плажуването ми е малко далечно, не страдам, че няма да съм част от тях.
Снимам по пътя каквото ми видят очите и както го видят „сапунерката“ и телефона. Виждам как живеят в центъра –

Копакабана

Копакабана

Лагуната – Рио де Жанейро, Бразилия

Лагуната

Копакабана от автобуса

В центъра на Рио

Животът в центъра на Рио де Жанейро

Рио де Жанейро

Тук групата се разшумулява, екскурзоводката е добре тренирана и долавя, че групата е гладна. Не ми е работа да коментирам хората, ама на някои нации само манджа им е в главата. Няма как, трябва да разстреляме 2 скъпоценни часа в приличен ресторант, специално изграден и обслужващ ятата туристически автобуси под час и с много стройна организация.

Следващият обект за “ превземане“ е

скалата в морето Шугърлоаф

Наречена е така, защото който я видял, я оприличил на бучка местна захар. До върха се стига с лифт, а оттам една въжена линия я свързва със съседната скала. Мястото си е само за панорамни снимки и разходки под фикусите, обсипани с орхидеи. Има навсякъде кафе- сладкарници, ресторантчета, сувенири, даже и магазин за бижута имаше.

Хм, то май Рио свърши.

Потегляме към летището,

само аз и другарчето ще летим от първи терминал, всички останали са от втори, което не попречи да ни закарат два пъти до втория етаж на единия терминал – кацащи, после да ни върнат на първия етаж – излитащи, да отидем до втори терминал – кацащи и отново да се върнем на първи терминал – излитащи, всичко това съпроводено със слизане, вадене на багаж от багажното отделение, около 15-ина телефонни разговора между гидовете и шефовете на фирмата, и отново качване. Накрая нас ни прехвърлиха в съседен автобус на същата тур – фирма с още трима човека и спокойно си отдъхнаха.

Животът в покрайнините

Покрайнините на Рио де Жанейро

Покрайнините на Рио де Жанейро, Бразилия

Единият куфар го нямаше, предварително от сутринта имахме уверението, че всички багажи ще са на летището. Две от екскурзоводките на последната група, оказа се, че сме пътували почти пакетно 6 автобуса, останаха с нас и тръгнаха да го търсят. Ама  едни “ колеги“ пък изобщо нямаха багажи, дано да са ги намерили. Обаче в този момент на мен вече ми беше абсолютно все едно какво се случва с някакъв скапан куфар, важното беше, че бях стъпила и на бразилска земя, и то не къде да е , а в самото Рио!

„Вие не сте ли бразилка? Бих се заклела, че…“ 🙂

Автор: Мария Найденова

Други разкази свързани с Бразилия – на картата:
КЛИКАЙТЕ НА РАЗКАЗА ЗА ПОДБРОБНОСТИ 🙂

мар. 16 2009

Бразилия и Аржентина (4) – водопадите Игуасу

Продължаваме с разказа на Таис за Бразилия и Аржентина. Вече се разходихме из Рио де Жанейро, Петрополис, Сан Бернардо, а днес ще идем до Аржентина, за да видим водопадите Игуасу. Приятно четене:

Бразилия и Аржентина

Водопадите Игуасу

Въпреки желанието ни да останем още в Рио, сутринта с бодра крачка се отправихме към летище и оттам – литнахме към границата между Бразилия и Аржентина, където се намират вторите по големина водопади Игуасу. Няма достатъчно думи, които да опишат гледките и усещанията, няма снимки, които да пресъздадат величието на това чудо на природата. Имахме щастието да бъдем два дни там, и макар и недостатъчно, поне за малко да се докоснем от двете страни на това величествено „водопадане“ 🙂
В превод Игуасу означава „голяма вода“ и наистина е много, ама много и голяма вода. Съставен от 275 водопада, на секунда там се изливат 1500 куб.м вода. Така в цифри човек трудно може да си представи за какво става дума…

А ние имахме и щастието да сме там когато водопадите са много пълноводни, поради поройни валежи предната седмица. Предвидливо облечени в удобни за обиколка дрехи и обувки, веднага щом кацнахме на летището ни посрещнаха поредните домакини 🙂

Оттам без да губим време се отправихме директно към входа на Националния парк Игуасу.

и докато се усетим вече бяхме на територията на едно от най-страхотните места на света. Всичко се случи толкова бързо, нямаш време дори да осъзнаеш какво се случва и се озоваваш пред първите водопади

Оттам по пътека се тръгва навътре и…

мар. 09 2009

Бразилия и Аржентина – част трета

Продължаваме с разказа на Таис за Бразилия и Аржентина. Вече се разходихме из Рио де Жанейро, и Петрополис, днес ще бъде последният ни ден в Бразилия и ще посетим частния остров Сан Бернардо Приятно четене:

Бразилия и Аржентина

Остров Сан Бернардо

И преди да „отпътувам“ от Рио, ето и малко информация и за Бразилия като цяло, надявам се полезна за тези, които още не са, но със сигурност ще посетят този Земен Рай 🙂
Противно на очакванията ми, както вече казах, оказва се, че Бразилия е една изключително добре развита в туристически аспект страна. И ако за много хора там трябва да се ходи непременно организирано, то определено смятам, че хора, които вече имат опит в пътуванията не е нужно непременно да се включват в групи, за да стигнат до там. Достатъчно е да си осигурят самолетния билет и мястото за спане и оттам нататък е лесно 🙂

Като за настаняване, да, хотелите са най-удобния вариант и не са непременно скъпи. Също така обаче се предлагат и апартаменти под наем, повечето от тях в близост до плажовете. Районът на Копакабана е по-евтин от Ипанема.

Като цени се оказва, че Бразилия вече не е толкова евтина — приблизително каквито са цените в България. Навсякъде там се плаща в местна валута, която можете да смените в което и да било чейндж бюро или в хотел ако сте отседнали там.

Обществения транспорт е достатъчно добре уреден, стига лесно да се ориентирате по карта и това с кое докъде се стига. Има дори и нещо като нашите маршрутки, но които обаче аз поне не бих се качила
🙂
Добре де, явно има престъпност и то най-вече кражби. Сега като се замисля се сещам, че ми направи впечатление, че дори и местните носеха чантите си преметнати през рамо, а не в ръка или само на едното рамо или с ранички на гърба. И действително не се препоръчва ходенето по плажовете в малките часове. Още повече, че самите плажове и конкретно Копакабана е малко специфичен — както е равния пясък, близо до водата се спуска надолу и ако сте до водата, възможно е от крайбрежната алея дори да не ви видят.

Що се отнася до обикаляне по основните туристически атракции — за хора с опит в пътуванията това не би било никакъв проблем. Единствено да имат предвид, че за влакчето за Корковадо се чака за билети и то доста, защото и повечето групи са с предварителни резервации…

Няма проблем да се вземе и кола под наем, с която да се пътува извън Рио. Така и нямахме време, но на около 200 км от Рио се намира и остров Бузиос (дано не греша името, но беше нещо от този род), който в миналото е бил свърталище на пирати, но сега вече се заформя като място, където жителите на Рио „бягат“ в активния туристически сезон.

За всякакъв друг вид екскурзии — до Петрополис, до тропически остров от рода на Сан Бернардо, джип сафари в Тижука и т. н. можете да се запишете през което и да е туристическо бюро или хотела, в който сте отседнали.

А за търсещите още по-горещи приключения, бих препоръчала да се разходят до Байя (със самолет) или Сао Паолу, столицата Бразилия или защо не и до бреговете на Амазонка
🙂 И всичко това не е нужно непременно да го уреждате оттук 🙂 Просто взимате си кредитната карта и раницата с багаж и тръгвате 🙂
И разбира се, в никакъв случай не бива да се пропуска и водопадите Игуасу… за които ще разкажа малко по-късно:)