Archive for the 'Атанаска Русева' Category

ян. 16 2009

На Холандия с любов – част втора

Ще продължим с втора част от пътеписа за Холандия. Вече видяхме Хорн (Hoorn), Волендам и Моникендам, а днес ще видим и Амстердам. Приятно четене:

Крайбрежната улица в Моникендам

От Волендам с нещо като воден трамвай отиваме в рибарското селище нa

близък остров- Маркен

Е, тук вече съм Алиса в страната на чудесата! Все едно това е мястото, където живеят семействата на куклите Барби! Миниатюрни, сякаш току-що боядисани, еднофамилни къщички, зеленина и цветя, цветя, цветя… Пред къщетата — градинки с големина колкото една разтегателна маса, но така грижливо аранжирани, че разбираш: тук нищо не се оставя на случайността!. Растенията са групирани по видове, по цветова гама, по ефектност. От другата страна — минизеленчукова градинка! Огради липсват или са символични — кой ще ти хаби място за такива! Тъй като на 30 април страната е чествала тържествено рожденния ден на кралицата, навсякъде между покривите цялото небе е замрежено от стотици въженца с триъгълни оранжеви знаменца — цветът на кралската институция, който холандците използват показно навсякъде, където им хрумне. Кралското семейство е на голяма почит. Всъщност кралица Беатрикс е родена през февруари. На 30 април е рожденният ден на майка й — предходната кралица Юлиана и за да не мръзнат поданиците при всенародни чествания през зимата, Беатрикс решила също да се обяви за рожденничка в края на април!

Маркен, но без знаменцата за рожденния ден на кралицата

Влизаме в протестантска катедрала, която по традиция е без стенописи и други църковни украси. Но в дъното й седи усмихнато холандско бабе със свежо румено лице в национална носия: с него всички влизащи си правят снимка за спомен. / Във Волендам местните се разхождат по улиците или се продавачите са накипрени също с национални носии. Те винаги са атракция за туристите, които точно в този град имат възможност да ги облекат и се фотографират с тях./.

ян. 08 2009

На Холандия с любов – част първа

Пътеписът в тези безгазови дни да обърнем поглед към една от най-трудните като прирдони условия страни в Европа — Холандия. Досега Холандия сме я разглеждали по-скоро мимоходом — разказът на Атанаска ще ни разведе подробно из Нидерландия. Приятно четене и топъл ден!

На Холандия с любов

Холандия не е нито толкова далеч от България, нито вече така непозната за българите. Всеки ден от София за Амстердам пътува самолет и три месеца предварително билетите за всеки ден са изкупени! От Амстердам за София също има ежедневни полети. Но… Самолетите оттам се връщат полупразни.

Какво толкова тегли българина към тази неголяма държавица в Северозападна Европа? Това ли, че нашите светкавично забогатели парвенюта водят там любовниците си, за да ги обкичат с диаманти? Или желанието да се опита прословутата лека дрога — канабисьт -без да се криеш, легално, като бял човек? Или да поседиш вечер под така наречените „червени фенери“? А може би да си купиш оригинални холандски грудки за черни лалета? Или да видиш влюбени гейове да се държат за ръце и да се целуват по улиците?

Представите ми за Холандия стигат само до тези мътни щрихи. Много скоро обаче щях да си отговоря на цели купища от въпроси за нея. Трябваха ми само десетина паметни дни, един старинен кораб, дузина украинци и неуморната рускиня Наталия Грос.

Беше ми щукнало да изхарча единственото си символично като сума наследство за поредното си пътешествие. А нещо отвътре все ме тегли към круиз. Проучвам туристическите сайтове, но нищо не ми грабва вниманието. Ето едно плаване по Средиземноморието — интересно е, обаче аз вече съм била в повечето пристанища от програмата! Друго пътуване е с непознат маршрут, но не ми е по джоба. Трето пък е с лайнер за…5500 туристи. Да се разминавам по палубите всеки ден с едно голямо село? Не, благодаря…

Изведнъж мотото се набива в очите ми: „Тюльпан круиз“! Обиколка по моретата и каналите на половината Холандия през полета с лалета, посещения на над 10 екзотични селища и плаване до остров в Северно море! Цената е повече от изгодна, а програмата — многообещаваща.

Маршрутът на екскурзията

Холандия.

Това е мястото, което трябва да видя след Париж, Лондон, Берлин, Брюксел, Източна Европа, Италия, Испания, Балканите… Бяха ми казвали, че е изумителна и необичайна държава, различна от останалите в стария континент. Ето възможност! Да, но… Предлагаше я украинска фирма, а я осъществяваше в съавторство с двама холандски партньори. Как да се доверя на непознати, с които ще контактувам само по глобалната мрежа? Рядко ли са измамите от туроператори, които си срещал лице в лице, гледал си ги и те са те гледали очи в очи? Напоследък украинската мафия май засенчва и българската… В крайна сметка със сестра ми решаваме: Бог дал, Бог взел тези пари! Да става каквото ще: записваме се! Ако ги изгубим, най-много…да прескочим една екскурзия…