Archive for the 'Таис' Category

мар. 02 2010

Остров Мавриций – частица от рая (5)

Днес ще прочетем последната част на разказа на Таис за нейната Нова година на остров Мавриций. Започнахме с пристигането и представявето на острова, празнувахме Нова година, а за последно обиколихме природните красоти на острова. Днес ще се разделим с късчето от Рая на Земята – Мавриций. Приятно четене:

част пета

И още един ден разходки… този път на катамаран. Там се предлагат какви ли не разходки с катамаран, но най-популярните са до Ile aux Cerfs, на която ходихме ние и още една, която е от Западната част на острова, където твърдят, че може да се плува с делфини, ама като поразпитахме, се оказа, че плуваме близо до тях, но не се препоръчва да се доближаваме, щото не били питомни, не в басейн а… в реални условия. Аз малко съжалявам, че нямахме време за тази разходка, но… все трябва да остане нещо недовършено, за да може да се върна пак 😀

И така, нашата беше по източната част, като с бус отидохме до плажа, откъдето с малки лодки ни отведоха към катамараните. За наша радост ние бяхме на по-малък, за сметка на това целият катамаран беше за нас. Бързам да кажа, че разходка на катамаран е идеалния вариант да се изпържите на слънце без дори да се усетите 😀

И тук част от програмата беше посещение на водопадче 🙂 През цялото време се движехме от вътрешната страна на рифа, така, че никакви вълни, кротко, спокойно… Като доближихме водопада се прехвърлихме на лодки, с които да отидем по-близо до него за снимки 😀 И дали защото предаваме флуиди, но нашия лодкар реши да изпревари другите лодки, което естествено предизвика кавга между лодкарите и много смях между туристите в съответните лодки. И както се случва обикновено с такива хитринки, в момента в който прередихме и … нашата лодка нещо се развали и спря 😛 Оттам нататък маневри, помощ от другите, в крайна сметка направихме задръстване и си се наредихме където трябваше да сме 🙂

Ето го и водопадчето… Малко тип масов туризъм е, всички туристи ги водят там, но това ми направи впечатление на мен, може би защото съм преситена от подобни организирани забавления

Водопад – остров Мавриций

Водопад – остров Мавриций

Съжалявам, отново снимките са много съобразени като подбор за показване тук 🙂

февр. 22 2010

Остров Мавриций – частица от рая (4)

Продължаваме с разказа на Таис за нейната Нова година на остров Мавриций. Започнахме с пристигането и представябето на острова, а за последно празнувахме Нова година. Днес продължаваме с обиколката на острова. Приятно четене:

част четвърта

След Свещеното езеро се отправихме към може би най-популярното място на острова, където ходят всички туристи –

водопадът Chamarel

По-горе споменах, че острова си има своите реки и водопадчета, но за толкова малко земя, те са повече от достатъчни. Освен това естествено, пригодени така, че да се показват на туристи, оформено като парк, за който се плащат входни билети 🙂 И така, ето ни при водопада, който е най-големият за острова

Водопад Chamarel – остров Мавриций

Няма да казвам как щях да падна при водопада, обаче в името на изкуството… снимката да се направи така ,че водопада да е над главата ми… 😀 Добре, че имаше кой да ме удържи, хем с цялата ми тежест 😉

Водопад Chamarel – остров Мавриций

Тук е мястото да кажа, че освен тези водопади, на острова има и няколко езера (освен свещеното), които са естествени и също част от системата за питейна вода.

А наоколо имаше алеи за разходка в парка, покрай които дърветата по чийто листа бяха „изписани“ с имена на явно влюбени двойки, с дата или поне година кога са били там. Е, не разбрах какви бяха тези дървета с тези толкова дебели листа, при условие, че някои от надписите бяха очевидно доста стари (на по 6-7 години) 😀 А по земята корените на тези дървета…

Гората покрай водопад Chamarel – остров Мавриций

Повъртяхме се, поснимахме и тръгнахме към може би

най-голямата атракция на острова – Седемцветната земя.

Едно наистина удивително място, за което и до момента няма единодушно мнение как точно се е оформило.

Седемцветната земя близо до водопада Chamarel – остров Мавриций

Един участък земя, която представлява нещо като спечена пръст/глина, като цветовете, които се виждат не се променят и размиват по време на дъжд. Нищо не расте на тази земя… Едната версия е, че е в резултат на вулканична дейност, а другата, по-интересната е, че тук е кацало НЛО 🙂 Факт е, че земята стои като изгоряла и много вероятно наистина да е кацала ракета, изобщо нещо, което да е прогорило… Е, естествено, ние веднага измислихме варианта как тук се изхвърлят химикали от фабриките 😀 Факт е обаче, че е нещо много странно и мистично, и поне аз никъде не съм виждала нищо подобно.

февр. 15 2010

Остров Мавриций – частица от рая (3)

Продължаваме с разказа на Таис за нейната Нова година, прекарана на остров Мавриций. Започнахме с представянето на острова и неговите плажове, после разгледахме и малко от вътрешността, а днес ще видим самата Нова година, както и първата ѝ екскурзия из острова. Приятно четене:

Остров Мавриций – частица от рая

Както се вижда от снимките в предишните части, първите дни беше облачно… като гледа човек, направо да ни ожали за „лошия късмет“ 😀 Ние самите като отивахме вече знаехме предварителната прогноза и знаехме, че ще е облачно и дъждовно и бяхме леко посърнали.
Оказа се, че по-хубаво от това не можеше да се случи. Местните също все това ни повтаряха, колко сме късметлии, че времето е такова и още първия ден се уверихме в предимството.
Това с преваляването е… по-скоро ти спестява душа след солената вода и то ако не си под чадър или палма – разбирайте топъл дъжд. А облаците ни спасиха от слънчево изгаряне и то отново след обилно мазане със слънцезащитни кремове. Всъщност бързам да предупредя тези, които биха тръгнали натам – пазете се от слънцето, наистина е много силно и се изгаря дори под сянка и през облаци. Дори аз, дето уж съм с доста подготвена кожа (целогодишно поддържам естествен тен
😀), предпоследния ден направих лек обрив от слънцето.

Тъй като пристигнахме на 30.12, вече смятахме, че от 02.01 ще започнем с екскурзии. Да да, ама не 😀 Оказа се, че хората там не само си празнуват както си му е ред Нова година, ами го правят 3 дни, тоест на 1-ви и 2-ри никакъв шанс за никаква екскурзия, на никакви цени. Което от друга страна беше перфектно, защото всички имахме 4 дни за мързелуване 😀 Между другото нещо, което ми направи впечатление, в програмата за Нова година, която беше оставена в стаята беше написано празнуване на Св.Силвестър. Аз като носеща неговото име знам, че е на 02.01, ама… та така, от 31.12 започнахме да празнуваме 😀 Казвам започнахме, защото още от обяд по улиците на Гранд Бей започнаха да гърмят пиратки… Предварително знаех, че там не празнуват Нова година както ние си представяме с тежки програми и тн. Хората си залагат на купона и веселието… И… добре де, мислех първо за острова да разкажа, ама нека си кажа как изкархме Нова година 😀 С една дума: ВЪЛШЕБНО. А с много думи…. Още от обяд започнаха приготовленията в хотела. Вече знаех, че ще има все пак някаква програма, и много заря. Нямаше как да си го представя, единствено си запазихме масите в ресторанта и естествено – цял ден плаж, спане под ей такива палми с кокосови орехи по тях… Това ясно, че е снимано лежейки на шезлонга, обаче през ум не ми мина, че някой от тези орехи ако падне върху мен ще ме размаже 😀

Кокосова палма – остров Мавриций

Самото празнуване беше организирано много практично според мен – вечерята на блок–маса в ресторанта, който е отворен и до единия от басейните. Всички сервитьори в традиционно облекло (индийско), а масите… То верно, че храната не е най-важното нещо, но толкова омари и скариди и миди на едно място не бях виждала 😀

Новогодишна трапеза – остров Мавриций

Новогодишна трапеза – остров Мавриций