Автор: royak

Пераст, Черна гора 3

Черна гора (4): Пераст

Средиземноморското пътешествие на Роси продължава из Черна гора – първоначално през Бар стигнахме Будва, послея разгледахме Будва, а за последно бяхме в Котор. Днес сме в Пераст. Приятно четене: Черна гора част четвърта Пераст...

Котор, Черна гора 1

Черна гора (3): Котор

Средиземноморското пътешествие на Роси продължава из Черна гора – първоначално през Бар стигнахме Будва, а последния път разгледахме Будва. Днес сме в Котор. Приятно четене: Черна гора част трета Котор продължение на голямото пътуване...

Будва 1

Черна гора (2): Будва

Средиземноморското пътешествие на Роси продължава из Черна гора – предишния път през Бар стигнахме Будва, а днес за завършим Будва Приятно четене: Черна гора част втора Будва продължение на голямото пътуване От Янинското езеро...

Черна гора 3

Черна гора (1): Бар и Будва

Средиземноморското пътешествие на Роси продължава към Черна гора (вече бяхме в Гърция и Албания). Приятно четене: Черна гора част първа Бар и Будва продължение на голямото пътуване От Янинското езеро и Метеора до Лаго...

За кратко в Любляна и Горенска област (1)

Това не е първият пътепис, който разказва за Словения, но съм сигурен, че е първият, който изцяло е посветен на тази почти балканска бивша югославска република. Росица ще бъде наш водач. Започваме със столицата...

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(4) 1

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(4)

Продължаваме със сватбарското пътуване на Росица до Крит. В началото пообиколихме из Крит, за да идем на сватба, бяхме в Ано Вианос и Като Закрос, както и в Йерапетра за последно, а днес ще завършим с Кали Лимани, Ледас и Каламаки. Приятно четене:

Чудесата на Крит

част четвърта

Кали Лимани, Ледас и Каламаки

В този предпоследен ден решаваме да посетим близките до Мирес плажове на Кали Лимани и Ледас. Неделя е и много хора са тръгнали да отмарят и да похапнат добре, затова движението е по-натоварено. Предстои ни спускане към първото от изброените села, което означава бавно и славно изкачване — осморки и промяна на денивелацията с поне 1000 метра, след което спускане по същия завъртолен начин. За да отидеш от едно крайморско село до съседното, което ти се вижда на кутренце разстояние по картата, трябва да правиш тези осморки с качването и слизането два пъти. Ако го смятаме с тръгването и връщането до изходната ви точка, пътите стават шест. Все едно, че пътуваш по зъбите на огромен скален гребен. Все едно плажовете се крият от теб до последно, но откриеш ли ги, подаряват ти цялото си великолепие. Това му е хубавото на посоченото упражнение! Има предизвикателство и победата (разбирай къпането и храната) ти се услажда много повече.

На Кали Лимани някога акостирал св. Павел, връщайки се от първото си римско заточение (преминало в чудна римска вила!). Има черквичка, която слави името на Апостола — който се интересува, може да я посети.

Аз съм се размечтала за морето толкова много, че с нетърпение се цопвам и стоя блажено във водата колкото ми е приятно. Емо наблюдава как върви продажбата на жива риба, после сяда да пие бира.

Наздраве!

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(3) 6

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(3)

Продължаваме със сватбарското пътуване на Росица до Крит. В началото пообиколихме из Крит, за да идем на сватба, бяхме за последно в Ано Вианос и Като Закрос, а днес… ще продължим в същия дух. Приятно четене:

Чудесата на Южен Крит

Йерапетра

Сутринта е изпълнена с очарование. Лека закуска, плаж, културна програма сред руините на минойския град. Ранен обяд и сбогуване с Като Закрос. Не ни се тръгва. Мотаем се без причини. Трудно ми е да вляза в колата, т. е. да изляза от закровския ритъм и унес. Прииждат туристи, които вече са пребродили клисурата на Смъртта и идват тук за почивка и обяд. Прощален поглед върху цялото това великолепие и газ към Йерапетра. Газ не е точната дума, защото си избираме чудно пътче, по което на моменти карам с 15 км/час. Та значи от Като Закрос — Ано Закрос — Ксирокамбос — Зирос (кафе-пауза) — Армени — Литинес и малко след това вливане в по-широкия крайморски път до Йерапетра. Зашеметително!

Това на картинката е миролюбив пейзаж малко преди първата клисура.

Пътят от Ксирокамбос до Зирос е такъв:

В Йерапетра сме

към 15 часа. Отправяме се направо към венецианската крепост в стария град.

Освен с крепостта, за чиято поддръжка нямало достатъчно пари, Йерапетра е известен с къщата на Наполеон; с плажа, на който Антъни Куин танцува финалното сиртаки във филма „Зорба гъркът“ и с многото барбекюта.

Да вървим поред:

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(2) 1

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(2)

Продължаваме със сватбарското пътуване на Росица до Крит. В началото пообиколихме из Крит, за да идем на сватба, а днес… ще продължим в същия дух. Приятно четене:

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба

ЧУДЕСАТА НА ЮЖЕН КРИТ

Ано Вианос и Като Закрос

(нищо, че е на изток)

Тръгваме на път рано, преди горещините. В 09:00 температурата вече е 39 градуса. Посоката е следната: Мирес — Ано Вианос — Йерапетра — Сития — Като Закрос. Ще нощуваме където ни хареса. Пътят е спокоен и сравнително лесен. Маслинови гори докъдето ти стига погледът. От време на време горчива и силна миризма на зехтин, което значи, че наблизо има маслобойни. Рядко се разминаваме с пикапи на местни. Те пътуват по комшийски или към нивите. Очевидно този път не е толкова популярен сред чужденците. Гидовете съветват да вземете северната магистрала до Сития и оттам — пътя за Като Закрос, ако сте решили да посетите това място. В общи линии сме единствените постоянни ездачи по южното трасе. Като ще е юг — юг да е.

Нищичко не знаем за Ано Вианос

Просто е градче, изписано с по-черни и едри букви на картата, южно от планината Дикти. Стари къщи и стари черкви. Спираме пред антикварен магазин. Намираме фурното (хлебарница), за да си купим закуска. Пийваме кафенце близо до компанията на попа, даскала и кмета.

Ано Вианос

Перпендикулярно на основната улица се спуска стръмно пътче, водещо към плажовете на Кератокомбос. Продължаваме.

Ано Вианос от високото

Само след няколко километра, при Амирас, виждаме паметник, паркинг и цепката на каньон някъде към морето. Оказва се, че славата на района е печална — тук, на 14 септември 1943 г. немците убили 358 мирни жители, в т. ч. жени и деца. Околните села били изгорени след заповед „Разрушете околията Вианос!

На всеки от тези паметници са изписани имена на жертви

Пътуваме през местности, привлекателни със зеленината си. Някакви иглолистни дървета, на които не зная името, правят пейзажа приятен.

Зеленина на Крит!

Вече сме в областта Ласити — най-източният ном (адм. единица) на острова. В Йерапетра проверяваме възможнoстта за посещение на острова Хриси. Описан е като райски остров със златни пясъци (вероятно заради това е хриси = златен), палми и миди, от които се извлича пурпур. Корабчетата тръгват в 12:30. Но днес нямало да пътуват заради силния вятър. А-а-а, да! Вятърът не спира вече трети ден!

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(1) 4

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба(1)

Днес отново ще идем на топло — Росица ще ни покаже чудесата на Южен Крит. Цялата история се върти около една критска сватба, на която е канена авторката — така че пригответе както винаги за интересен разказ за хубава страна за хубав обичай. Приятно четене:

Чудесата на Крит или по пътя към една сватба

ЧУДЕСАТА НА ЮЖЕН КРИТ

Юли 2009

Заминаваме за седмица. На сватба сме. Решаваме пътуването да е „тънканайка“, т. е. да го направим колкото може по-евтино. Понеже не купихме навреме самолетни билети от промоциите на http://www.aegeanair.com, ще пътуваме така: влак от София до Солун; автобус до Атина от Солун; кораб или фери от Атина до Ираклион. При това положение отиването и връщането излиза около 250 лв на човек.

С надеждата всички преходи да са плавни и точни, тръгваме в ранна утрин за Солун. Стачка на жп транспорта в Гърция е причината да пристигнем в града 3 минути преди тръгването на автобуса за столицата. Добре, че спирката е непосредствено срещу жп гарата! С изплезени езици се тръшваме на седалките. Браво на нас! Спираме за още пътници на една от солунските гари. Един малака (в буквален смисъл — чики…ия, между приятели е мило обръщение — „копеле“, „брато“; между шофьори — псувня) отива за фрапе и се връща след цели 20 минути. Шофьорът е бесен, но пътниците по принцип подкрепят малаката — фрапето си е жизнено важно! Изпускаме кораба — не с много, само с пет минути. Не се отчайваме — купуваме си нови билети за след час — ще пътуваме не с „Анек“, а с „Миноан“. „Миноан“ са по-големите баровци и бързаци. А пък ние — хитрата сврака с двата крака. Но нищо, няма да си разваляме настроението, я!

Какви изписани коридори има нашият ферибот!

Пристигаме в Ираклион

към 05:30 сутринта. Закусваме и посрещаме изгрева — толкова внезапно слънцето идва и си отива на този остров. Приятно е. Към 07:00 часа се появява нашият посрещач — пие фрапе, носи и за нас. Тръгваме към Мирес — сравнително нов, южен градец, където просто няма какво да се случи. Голямото му предимство е, че се намира в най-плодородната долина на острова — Месара. Тук има работещи българи, албанци, румънци. Според БГ официални източници броят на българите, работещи на Крит, е 20 000. Благодарение на българските деца много учители са запазили работните си места — пълнят им се паралелките. Отличавали се с много добър успех в училище! Пишели по-добре от гърчетата!

Каталуния и Лангедок (2): Жирона, Л’Ескала (L’Escala), Емпуриабрава и Кадакес

Днес ще продължим с пътуването на Росица из Каталония в Испания и Южна Франция. Започнахме с Барселона, а днес потегляме към Жирона. Приятно четене: Каталуния и Лангедок част втора Жирона, Емпуриабрава и Кадакес От следващия ден започва голямото пътуване. Наемаме договорената кола в 09:30 сутринта....